Zwolnienia z roku 2016 pod kontrolą

Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w Polsce w całym 2016 roku wyniosła 203,8 mln zł. Rok wcześniej kwota była mniejsza o 8 mln zł. A jak w tych statystykach prezentuje się region płocki?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłki, dzięki którym osoby ubezpieczone, które zachorują, mogą wracać do zdrowia nie martwiąc się o pieniądze na utrzymanie. Aby jednak uchronić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przed nieuzasadnionymi wypłatami ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. Badana jest zarówno prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i to, czy zwolnienia wykorzystywane są zgodnie z zaleceniami lekarzy.
– Kontrole, które w 2016 roku przeprowadził Oddział ZUS w Płocku, ujawniły pewne nieprawidłowości. Okazuje się, że na 3491 osób, które sprawdzono w kontekście właściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, 102 nie stosowały się do zaleceń lekarskich. Takim zaleceniem może być np. konieczność leżenia w łóżku, a zdarzały się sytuacje, w których kontrolerzy ZUS zastawali chorego np. przy remoncie mieszkania. Tego typu nieprawidłowości powodowały cofnięcie zasiłków, co w skali całego roku dało ponad 113 tys. zł. oszczędności – relacjonuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

<a href=”https://www.tp.com.pl/tygodnik-plocki-e-wydanie” target=”_blank”><img src=”https://www.tp.com.pl/ewydanie/e-tygodnik.jpg” alt=”” /></a>

Zobacz kolejny artykuł

Oszust próbował okraść płocczankę

Niewiele brakowało, żeby mieszkanka straciła oszczędności zgromadzone na koncie w banku. Wszystko wydarzyło się we …