System ostrzegania w telewizorze i komórce

Od 1 stycznia tego roku działa Regionalny System Ostrzegania (RSO). Jego zadaniem jest ostrzeganie przed nawałnicami, powodziami oraz innymi zdarzeniami, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.
Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach. – Komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
Minister Halicki zapowiada również, że już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja push, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. – Dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych – mówi szef MAC. Ostrzeżenia Regionalnego Systemu Ostrzegania są wyświetlane na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, w TVP Regionalnej (telegazeta od s. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB), w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia. 1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej. Bezpłatna aplikacja RSO na smartfony jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych: „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.
Regionalny System Ostrzegania w ramach pilotażu został przetestowany we wszystkich województwach. Pilotaż zakończył się 31 sierpnia 2014 r. Jego realizacja była możliwa dzięki wdrożeniu Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także współpracy pomiędzy Telewizją Polską SA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz IMGW. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Kłopoty 94-latka

Gostynińscy ukrócili proceder rozprowadzania nielegalnego alkoholu i papierosów w gminie Gostynin. Kilka dni temu policjanci …