Strażnicy miejscy kontrolują, czym pali się w piecach

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że płoccy strażnicy miejscy będą pobierać próbki popiołu z domowych palenisk. Pierwsze właśnie zostały przekazane do badań, które wyjaśnią czy właściciele domów palili odpadami.
Badanie składu chemicznego popiołu pobranego z pieca to w naszym mieście nowość. – Jednak w związku z licznymi zgłoszeniami od mieszkańców, którzy podejrzewali, że ich sąsiedzi mogą spalać odpady, zapadła decyzja o wykorzystaniu tej metody wykrywania trucicieli – informuje rzecznik prasowy Straży Miejskiej Jolanta Głowacka. – Badania próbek na zlecenie płockiej Straży Miejskiej przeprowadzać będzie specjalistyczne laboratorium – Centrum Badań Środowiska „SORBCHEM”, które zbada skład chemiczny popiołu. Na podstawie tej analizy można będzie stwierdzić, czy do pieca trafiały materiały, których nie wolno spalać w domowych instalacjach grzewczych.
Od początku tego roku do 5 grudnia strażnicy miejscy przeprowadzili 224 kontrole przydomowych kotłowni. Funkcjonariusze nałożyli 5 mandatów karnych, skierowali też do sądu dwa wnioski o ukaranie.

(jac)
fot. SM

Zobacz kolejny artykuł

Kłopoty 94-latka

Gostynińscy ukrócili proceder rozprowadzania nielegalnego alkoholu i papierosów w gminie Gostynin. Kilka dni temu policjanci …