Siedem firm objętych śledztwem płockiej prokuratury

Płocka Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo przeciwko firmom, które w latach 2014 – 2017 w nieuczciwy sposób nakłaniały ludzi do podpisywania umów na usługi telekomunikacyjne, telemedyczne i dostawy energii elektrycznej. Ofiarami padały przede wszystkim osoby starsze, którym wmawiano, że podpisują umowy z dotychczasowym dostawcą usług Okazywało się jednak, że były to umowy na dostawę usług z nowymi firmami.
Śledztwo w płockiej prokuraturze trwa od września ubiegłego roku. Do tej pory ustalono już 4 966 osób, które padły ofiarą nieuczciwych praktyk. Jednak śledczy szacują, że pokrzywdzonych może być nawet około 30 tysięcy. Stąd apel prokuratorów, by osoby, które zawarły umowy z nieuczciwymi firmami i czują się pokrzywdzone zgłaszały ten fakt do prokuratury.
Początkowo – od 2015 roku – śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Płocku. W ubiegłym roku Prokurator Krajowy zadecydował, że postępowanie ma przejąć Prokuratura Okręgowa. Ale to nie wszystko. Do Płocka trafiły podobne sprawy prowadzone przez inne prokuratury w całym kraju. – Teraz zgłaszają się do nas pojedyncze osoby, pokrzywdzone działaniami nieuczciwych firm. Kolejne przypadki są też przekazywane przez miejskich i powiatowych rzeczników praw konsumentów – mówi prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku.
Najwięcej przypadków nieuczciwych praktyk do tej pory stwierdzono w Radomiu, Ciechanowie, Rybniku i Gdańsku Jednak pokrzywdzeni – głównie osoby starsze – to między innymi mieszkańcy Płocka, Warszawy, Wrocławia, Płońska, Wyszkowa, Krosna Odrzańskiego, Jawora, Hajnówki, Świdnika, Torunia.

Zobacz kolejny artykuł

Oszust próbował okraść płocczankę

Niewiele brakowało, żeby mieszkanka straciła oszczędności zgromadzone na koncie w banku. Wszystko wydarzyło się we …