Seria włamań do domów

Nie ma tygodnia, żeby płocka policja nie poinformowała o kolejnych włamaniach do domów jednorodzinnych. Przy okazji mundurowi zapewniają, że robią wszystko, by znaleźć sprawców.
W ubiegłym tygodniu złodzieje włamali się do domów w Ludwikowie, w gminie Stara Biała i Bielsku. W obu przypadkach ukradli biżuterię. Od 1 do 27 stycznia płoccy policjanci odnotowali dwanaście włamań do domów. – Nie ma określonego rejonu, w którym działają włamywacze. Do włamań dochodziło w gminach Bodzanów, Wyszogród, Łąck, Bielsk, Gąbin. Stara Biała, Staroźreby – mówi rzecznik prasowy płockiej policji asp. sztab. Krzysztof Piasek. – Złodzieje kradną przede wszystkim biżuterię i pieniądze. Czasami także aparaty fotograficzne czy laptopy, ale wydaje się, że zabierają je tylko wtedy, gdy leżą w widocznym miejscu.
Włamywacze działają głównie na terenach wiejskich. Być może tam jest im łatwiej poznać zwyczaje domowników. Wiadomo w jakich godzinach dorośli są w pracy, kiedy dzieci wychodzą do szkoły.
– Dlatego prosimy mieszkańców powiatu by zwracali uwagę na podejrzane samochody, obce osoby. Gdy tylko zauważą coś podejrzanego powinni wezwać policję dzwoniąc pod numery 997 lub 112. Warto też zapamiętać jak najwięcej szczegółów: kolor, markę, numery rejestracyjne samochodów, ubiór i wygląd intruzów, i przekazać nam te informacje. W żadnym wypadku nie wolno interweniować na własną rękę, może to być niebezpieczne – dodaje K. Piasek.
Włamania do domów są także problemem dla mieszkańców powiatu sierpeckiego. Na stronie internetowej sierpeckiej policji zostało zamieszczone ostrzeżenie przed rabusiami. – Z uwagi na występujące w ostatnim czasie przypadki włamań i kradzieży na terenie powiatu sierpeckiego, Komenda Powiatowa Policji w Sierpcu zwraca się do mieszkańców z apelem o właściwe zabezpieczenie mienia oraz zachowanie czujności. Jako policjanci dokładamy starań aby ukrócić ten proceder, jednak mamy świadomość, że aby nasze działanie doprowadziło do zatrzymania sprawców niezbędna jest Państwa pomoc – piszą sierpeccy policjanci.
Podpowiadają również, by na posesjach zadbać o oświetlenie, najlepiej takie, które jest uruchamiane przez czujki ruchu. Przypominają, by spisać numery fabryczne wartościowych przedmiotów i oznakować je w trwały, niewidoczny dla złodziei sposób. Jeśli to możliwe, warto sfotografować wartościowe rzeczy, w tym biżuterię. Lista takich rzeczy może pomóc w ich identyfikacji. Jednak zdaniem funkcjonariuszy wciąż niezastąpionym sposobem na włamywaczy pozostaje sąsiedzka czujność i wzajemne ostrzeganie się i informowanie o podejrzanych osobach kręcących się w pobliżu domów. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

„Amerykański żołnierz” i „chirurg” oszukali płocczanki

Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi typami oszustw. Nie są to już siermiężnie podrabiane …