Przestępcy hulają po mieście

Dwóch młodych płocczan spędzi najbliższe trzy miesiące w areszcie. Są podejrzani o włamanie do domu w Soczewce. Jednak setki dokonanych w tym roku włamań wciąż pozostają niewyjaśnione.
Włamywaczy ujęli w nocy z 21 na 22 listopada funkcjonariusze Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego. Zatrzymali ich auto do rutynowej kontroli. 29-latkowie mieli w samochodzie laptopa i biżuterię. – Mężczyźni nie potrafili wyjaśnić ich pochodzenia. Dopiero podczas przesłuchania zdradzili, że przedmioty zostały skradzione z domu w Soczewce – mówi rzecznik prasowy płockiej policji st. asp. Krzysztof Piasek.
Zebrane dowody płoccy stróże prawa przekazali do prokuratury w Gostyninie. Ta wystąpiła do tamtejszego sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Sąd do tej prośby się przychylił i mężczyźni trafili do aresztu. Policjanci sprawdzają, czy podejrzani mają związek z innymi włamaniami, do których doszło w Płocku i okolicach.
Trudno jednak mówić o sukcesie policji. Od stycznia do października tego roku w Płocku i powiecie płockim doszło do 429 włamań. Zaledwie 174 z nich zostały wykryte Rok wcześniej, także w okresie od stycznia do października włamań było 392. Wyjaśniono 195 spraw. – To włamania do domów jednorodzinnych, mieszkań, garaży, piwnic. Na pewno nie jest tak, że siedzimy z założonymi rękami i nic nie robimy. Szukamy sprawców i doprowadzamy do ich ukarania – dodaje Krzysztof Piasek. Jednak w ostatnich tygodniach liczba włamań wzrosła. Od 1 do 26 listopada były 52 takie przypadki. 26 z nich zostało wyjaśnionych.
Informacje o kolejnych włamaniach napływają z całego miasta. Ostatnio z okolic ul. Obrońców Płocka 1920 r. Niestety policja o nich nie informuje. O przestrzeganiu przed włamaniami mundurowi przypomną sobie prawdopodobnie za kilkanaście dni, tuż przed Bożym Narodzeniem. Znów udzielą ogólnych porad o dokładnym zamykaniu drzwi i okien, zwracaniu uwagi na obce osoby i wskażą pomoc sąsiedzką jako najskuteczniejszy sposób na włamywaczy. O osiedlach, które szczególnie sobie upodobali włamywacze, prawdopodobnie nadal nie usłyszymy.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Kradł rośliny w centrum Płocka

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który kradł rośliny posadzone przy pasażu Roguckiego. Podejrzanemu grozi kara nawet 5 …

Policjanci z Płocka i Grójca ugasili samochód

Policjanci z Grójca oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Płocka wracający z zabezpieczenia wizyty premiera …