Poszkodowani w internetowej sprzedaży

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Płocku ustalili mężczyznę, który dopuścił się 46 oszustw na szkodę osób zamieszkałych na terenie całego kraju. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze w 2015 i na początku 2016 roku otrzymywali zgłoszenia z całego kraju dotyczące oszustw przy sprzedaży różnego rodzaju przedmiotów na jednym z portali ogłoszeniowych. W wyniku prowadzonych czynności policjant zajmujący się tymi sprawami ustalił mężczyznę, który oszukiwał osoby kupujące za pośrednictwem portalu. Wśród towarów, jakie oferował do sprzedaży, były zegarki, klocki lego, numizmaty, sprzęt elektroniczny itp. Klienci po przelaniu należności za zakupione przedmioty na wskazany rachunek nigdy jednak ich nie otrzymywali. – Ustalenie sprawcy nie było łatwe, gdyż mężczyzna operował rachunkami bankowymi w systemie pre-paid, gdzie nie są wymagane dane właściciela rachunku. W Internecie logował się przy użyciu kilkudziesięciu kart również w systemie pre-paid. Taki sposób działania stanowił dla prowadzącego postępowania spore utrudnienie. Wykonane w sprawach kolejne czynności pozwoliły jednak policjantowi na ustalenie danych sprawcy oszustw – informuje rzecznik prasowy płockiej policji asp. szt. Krzysztof Piasek.
Sprawcą okazał się 33-letni mieszkaniec Płocka. – Nie krył zaskoczenia, gdy w jego mieszkaniu pojawili się policjanci. Podczas przeszukania mieszkania funkcjonariusze znaleźli dokumentację potwierdzającą przestępczą działalność. Mężczyzna został zatrzymany – dodaje Krzysztof Piasek.
Zebrany w toku przeprowadzonego postępowania materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie płocczaninowi łącznie 46 zarzutów oszustw internetowych. Pokrzywdzonymi w sprawie są ludzie z całej Polski. Mężczyzna przyznał się do oszustw i złożył wyjaśnienia. Za oszustwo w kodeksie karnym przewidziana jest kara do 8 lat pozbawienia wolności.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

„Amerykański żołnierz” i „chirurg” oszukali płocczanki

Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi typami oszustw. Nie są to już siermiężnie podrabiane …