Najnowsze informacje

Policjanci uniewinnieni

Płocki Sąd Okręgowy uniewinnił dwóch policjantów oskarżonych o niedopełnienie obowiązków służbowych, które miało skutkować narażeniem na niebezpieczeństwo utraty życia porwanego Krzysztofa Olewnika.
Przed płockim sądem odbyło się prawie 40 rozpraw, zanim oskarżeni usłyszeli wyrok. A oskarżonymi byli Remigiusz M. – były szef grupy operacyjno-dochodzeniowej z mazowieckiej komendy policji w Radomiu, która od października 2001 r. do sierpnia 2004 r. badała sprawę porwania Krzysztofa Olewnika, oraz Maciej L., policjant z Płocka, pracujący w tej grupie.
Akt oskarżenia przeciwko policjantom sporządziła w ubiegłym roku gdańska Prokuratura Apelacyjna, która od 2008 r. prowadzi śledztwo dotyczące nieprawidłowości we wcześniejszych postępowaniach i działaniach organów ścigania w związku z porwaniem Krzysztofa Olewnika. Prokuratura zarzucała Remigiuszowi M. i Maciejowi L., że m.in. nienależycie zabezpieczyli miejsce przekazania okupu porywaczom w lipcu 2003 r., że w 2001 r. nie przesłuchali osoby, która mogła pomóc sporządzić portret pamięciowy szefa grupy porywaczy, że zbyt wcześnie zniszczyli nagrania podsłuchów rozmów telefonicznych prowadzonych przez rodzinę z porywaczami. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Prokuratura zażądała m.in. dla Remigiusza M. kary roku i 10 miesięcy więzienia, a dla Macieja L. roku i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. Wyroki miałyby być w zawieszeniu na pięć lat.
Sąd jednak nie podzielił zdania prokuratury i uznał policjantów za niewinnych. Stwierdził np. że gospodarzem śledztwa był prokurator i to na nim spoczywała odpowiedzialność za tempo i kierunki postępowania. To on powinien czuwać nad prawidłowym przebiegiem śledztwa. Sąd uznał także, że większość zarzucanych policjantom czynów przedawniło się po 10 latach, np. w lipcu tego roku w przypadku oskarżenia o nieprawidłowe zabezpieczenie miejsca przekazania okupu.
– Obaj popełnili błędy, ale to jeszcze nie powód, żeby potraktować ich jak przestępców. Sprawa uprowadzenia Krzysztofa Olewnika należy do najbardziej skomplikowanych. Znalezienie winnych w osobach oskarżonych, którzy być może powinni mieć postępowania dyscyplinarne, nie jest w ocenie sądu możliwe – stwierdził sędzia Jarosław Przybyliński.
Danuta Olewnik-Cieplińska, siostra Krzysztofa Olewnika, która była oskarżycielem posiłkowym, po wyjściu z sali rozpraw powiedziała dziennikarzom, że odebrała wyrok tak, jakby to jej rodzina popełniła błędy. I stwierdziła, że ma już dość i się poddaje. Ale jest bardzo prawdopodobne, że zostanie wniesiona apelacja. O sporządzenie pisemnego uzasadnienia do płockiego sądu zwróciła się Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. To pierwszy krok do apelacji.
Przypomnijmy, że do porwania syna podpłockiego biznesmena doszło pod koniec października 2001 r. Sprawcy zażądali okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom zostało przekazane 300 tys. euro, ale Krzysztof Olewnik nie został uwolniony. Jak się okazało, miesiąc po odebraniu okupu został zamordowany. W 2006 r. w lesie w okolicach Różana odnaleziono jego ciało. W 2010 r., po ekshumacji na cmentarzu w Płocku i badaniach genetycznych, ostatecznie potwierdzono tożsamość Krzysztofa Olewnika.
W marcu 2008 r. płocki Sąd Okręgowy skazał w tej sprawie 10 osób. Dożywocie dostali Sławomir Kościuk i Robert Pazik, których oskarżono bezpośrednio o zabójstwo. Obaj nie żyją. Zostali znalezieni powieszeni w celi płockiego więzienia. Kościuk w kwietniu 2008 roku, a Pazik w styczniu 2009 r. Pozostałych oskarżonych sąd skazał na kary od roku w zawieszeniu na trzy lata do 15 lat pozbawienia wolności. Szef całej grupy Wojciech Franiewski w czerwcu 2007 r. popełnił samobójstwo w areszcie śledczym w Olsztynie. W 2007 roku olsztyńska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo, w którym ustalane są nieznane okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawidłowości przy dotychczasowych postępowaniach w tej sprawie. W maju 2008 roku postępowanie zostało przeniesione do Gdańska. Kwestią zabójstwa Krzysztofa Olewnika zajmowała się także sejmowa komisja śledcza.    (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Znęcał się nad żoną

Najbliższe trzy miesiące 47-latek zatrzymany przez pacyńskich policjantów spędzi w areszcie śledczym. Mężczyzna od dłuższego …

Pijany kierowca stracił panowanie nad samochodem

Ponad 2 promile alkoholu miał w wydychanym powietrzu 46-latek, który stracił panowanie nad pojazdem i …