Podrabiał banknoty stuzłotowe

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu z Komendy Miejskiej Policji w Płocku zatrzymali mężczyznę, który podrabiał banknoty o nominale 100 zł. Mężczyzna został już aresztowany, grozi mu kara nawet 25 lat pozbawienia wolności.
Płoccy policjanci prowadząc czynności w sprawie transakcji zakupu, do której użyto fałszywych banknotów o nominale 100 złotych, w wyniku pracy operacyjnej uzyskali informację, kto wprowadza do obiegu tzw. fałszywki. Osobą, która miała zajmować się tym procederem, okazał się 20-letni mieszkaniec gminy Bodzanów. – Tuż przed Nowym Rokiem mężczyzna, w związku z zupełnie inną sprawą, zgłosił się do Posterunku Policji w Bodzanowie, gdzie został zatrzymany przez policjantów z Płocka. W wyniku przeszukania mieszkania policjanci ujawnili 80 fałszywych banknotów o nominale 100 złotych, które zostały zabezpieczone jako materiał dowodowy w sprawie. Funkcjonariusze zabezpieczyli również drukarkę i jednostkę centralną komputera. Mężczyzna natomiast został zatrzymany w policyjnym areszcie – informuje rzecznik prasowy płockiej policji asp. szt. Krzysztof Piasek.
Zatrzymany został przesłuchany przez prokuratora. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na skierowanie do sądu wniosku o zastosowanie wobec mężczyzny tymczasowego aresztu. Sąd po zapoznaniu się z materiałem dowodowym przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec zatrzymanego tymczasowy areszt na trzy miesiące. – W kodeksie karnym za fałszowanie i wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy przewidziana jest kara od 5 do 15 lat pozbawienia wolności lub kara 25 lat pozbawienia wolności – dodaje Krzysztof Piasek.
Na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego można znaleźć podstawowe zasady rozpoznawania autentyczności banknotów:
Zawsze sprawdzaj otrzymywane banknoty.
Przy ocenie autentyczności banknotu korzystaj z 4 prostych kroków: dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź.
Sprawdzaj kilka zabezpieczeń.
Zachowaj ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony.
W razie wątpliwości porównaj go z innym banknotem, co do którego masz pewność, że jest autentyczny.
W razie potrzeby udaj się do najbliższego banku, by sprawdzić autentyczność banknotu.
Pamiętaj, aby nie wprowadzać fałszywych znaków pieniężnych do obiegu.

(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Mężczyzna chciał skoczyć z okna

W nocy z 5 na 6 kwietnia płoccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że …

Znęcał się nad żoną

Najbliższe trzy miesiące 47-latek zatrzymany przez pacyńskich policjantów spędzi w areszcie śledczym. Mężczyzna od dłuższego …