fot. D. Ossowski

Największy przekręt w historii

Firma z powiatu płockiego liczyła na zwrot 75 milionów złotych z tytułu podatku. To wzbudziło czujność Urzędu Skarbowego. Dzięki temu udało się zapobiec gigantycznemu oszustwu.
Cała historia rozpoczęła się od informacji o rzekomej sprzedaży między innymi 8 milionów opakowań cukierków oraz 8 milionów opakowań maszynek do golenia znanych firm. Dokumenty przygotowane przez firmę dotyczyły też kawy, baterii oraz kremów. Łączna masa tych towarów miała wynieść 2 777 ton, do ich przewiezienia z Polski do Czech miały być wykorzystane 162 zestawy wielkich TIR-ów. Każdego dnia trasę z Polski do naszych południowych sąsiadów miało pokonywać 29 transportów. Na tej podstawie firma oczekiwała od fiskusa zwrotu podatku VAT w kwocie 75 milionów złotych.
– Organizatorzy procederu tworzyli bogatą dokumentację mającą uprawdopodobnić w oczach urzędników, iż towar za kwotę około 336 milionów złotych netto plus podatek VAT w wysokości 75 milionów został zakupiony na terenie kraju, a następnie zmagazynowany i przetransportowany na teren Czech – informuje naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku Maciej Imielski.
Warto przypomnieć, że sprzedaż do krajów Unii Europejskiej jest opodatkowana stawką 0 procent.
– W związku z czym podatek VAT zapłacony w Polsce na poprzednim etapie można odzyskać od organów skarbowych. Tego właśnie próbowano dokonać w tym przypadku – dodaje Maciej Imielski.
Ponieważ firma-sprzedawca miała według dokumentów swoją siedzibę w powiecie płockim, płocki Urząd Skarbowy musiał sprawdzić, czy rzeczywiście zwrot tak olbrzymiej kwoty podatku jest uzasadniony. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Oszust próbował okraść płocczankę

Niewiele brakowało, żeby mieszkanka straciła oszczędności zgromadzone na koncie w banku. Wszystko wydarzyło się we …

Jeden komentarz

  1. Nikogo nie zaskoczyli. Teraz tego bedzie wiecejw.