Najnowsze informacje
fot. D. Ossowski

Największy przekręt w historii

Firma z powiatu płockiego liczyła na zwrot 75 milionów złotych z tytułu podatku. To wzbudziło czujność Urzędu Skarbowego. Dzięki temu udało się zapobiec gigantycznemu oszustwu.
Cała historia rozpoczęła się od informacji o rzekomej sprzedaży między innymi 8 milionów opakowań cukierków oraz 8 milionów opakowań maszynek do golenia znanych firm. Dokumenty przygotowane przez firmę dotyczyły też kawy, baterii oraz kremów. Łączna masa tych towarów miała wynieść 2 777 ton, do ich przewiezienia z Polski do Czech miały być wykorzystane 162 zestawy wielkich TIR-ów. Każdego dnia trasę z Polski do naszych południowych sąsiadów miało pokonywać 29 transportów. Na tej podstawie firma oczekiwała od fiskusa zwrotu podatku VAT w kwocie 75 milionów złotych.
– Organizatorzy procederu tworzyli bogatą dokumentację mającą uprawdopodobnić w oczach urzędników, iż towar za kwotę około 336 milionów złotych netto plus podatek VAT w wysokości 75 milionów został zakupiony na terenie kraju, a następnie zmagazynowany i przetransportowany na teren Czech – informuje naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku Maciej Imielski.
Warto przypomnieć, że sprzedaż do krajów Unii Europejskiej jest opodatkowana stawką 0 procent.
– W związku z czym podatek VAT zapłacony w Polsce na poprzednim etapie można odzyskać od organów skarbowych. Tego właśnie próbowano dokonać w tym przypadku – dodaje Maciej Imielski.
Ponieważ firma-sprzedawca miała według dokumentów swoją siedzibę w powiecie płockim, płocki Urząd Skarbowy musiał sprawdzić, czy rzeczywiście zwrot tak olbrzymiej kwoty podatku jest uzasadniony. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Handel nielegalnymi papierosami

Płoccy policjanci zabezpieczyli ponad 400 paczek papierosów i ponad pół kilograma krajanki. Funkcjonariusze od początku …

Mężczyzna chciał skoczyć z okna

W nocy z 5 na 6 kwietnia płoccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że …

Jeden komentarz

  1. Nikogo nie zaskoczyli. Teraz tego bedzie wiecejw.