Kierowcy, jedźcie wolniej!

Ostatni weekend lipca na płockich drogach był bardzo niebezpieczny. Policjanci odnotowali w sumie sześć wypadków drogowych. Niewiele lepiej było w powiecie gostynińskim, gdzie doszło do czterech wypadków.
W jednym z wypadków odnotowanych przez funkcjonariuszy z Płocka zginął 10-letni chłopiec, a kilka osób zostało przewiezionych do szpitala. W zdarzeniach na gostynińskich drogach na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń, ale jak komentuje je oficer prasowy tamtejszej policji sierż. szt. Dorota Słomkowska, wszystkich wypadków można było uniknąć, gdyby kierowcy dostosowali prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i przestrzegali przepisów.
O przyczynach wypadków z ostatniego lipcowego weekendu mówi rzecznik prasowy płockiej policji asp. szt. Krzysztof Piasek. – Przyczyny tych wypadków to: prowadzenie pojazdu z prędkością uniemożliwiającą panowanie nad pojazdem i niedostateczna obserwacja drogi oraz lekceważenie znaków drogowych poziomych i pionowych. Taki stan rzeczy pokazuje, że niektórzy kierowcy za kierownicą zachowują się nieodpowiedzialnie. Należy pamiętać, że każdy kto wsiada za kierownicę, jest odpowiedzialny za to, w jaki sposób samochód będzie się poruszał. Ta maszyna, jaką jest pojazd, posłusznie wykonuje polecenia kierowcy i to od kierowcy zależy, czy będzie to maszyna bezpieczna czy też stanie się narzędziem niosącym kalectwo lub nawet śmierć. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z pojazdu w sposób bezpieczny.
Płoccy policjanci podsumowali już pierwszych sześć miesięcy tego roku. Od stycznia do końca czerwca odnotowali 114 wypadków. To o dwa mniej niż w analogicznym okresie roku 2015. Śmiertelnych wypadków było pięć – o sześć mniej niż przed rokiem. Zginęło w nich sześć osób – o pięć mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. W pierwszym półroczu tego roku do 51 wypadków doszło w Płocku, a do 63 na drogach powiatu. Najczęściej przyczyną była zbyt duża prędkość – 49 wypadków, wymuszenie pierwszeństwa – 35 wypadków, błędy pieszych – 12 wypadków, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymijanie i omijanie – 4 wypadki. W 14 wypadkach odnotowano inne przyczyny.
Policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach obowiązujących wszystkich kierowców. Po pierwsze bezwzględna trzeźwość oraz stosowanie się do znaków i sygnałów drogowych. Prędkość jazdy powinna być dostosowana do sytuacji na drodze i pozwalać na panowanie nad samochodem. Kierowcy powinni pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i przewidywać niezgodne z przepisami zachowania innych uczestników ruchu. Muszą też uważnie obserwować to, co dzieje się na drodze i w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Nie wolno za wszelką cenę pokazywać innym kierującym, że źle prowadzą swoje auto, na przykład przez zajeżdżanie drogi komuś kto jedzie wolniej. Droga to nie tor wyścigowy. – Musimy również pamiętać, że istotna dla bezpieczeństwa na drodze jest również nasza życzliwość i wyrozumiałość dla innych, być może mniej doświadczonych uczestników ruchu. Stosując te podstawowe zasady na drodze, unikniemy wielu zdarzeń drogowych, w tym również tych tragicznych – podsumowuje Krzysztof Piasek. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

„Amerykański żołnierz” i „chirurg” oszukali płocczanki

Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi typami oszustw. Nie są to już siermiężnie podrabiane …