Elektroniczny łącznik

Od kilku dni działa już e-policjant, czyli elektroniczny łącznik między policjantami i mieszkańcami Płocka oraz powiatu płockiego. Za pomocą strony każda osoba, która zauważy nieprawidłowości wymagające interwencji policji, może natychmiast wysłać informację z prośbą o skierowanie patrolu. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób nie można złożyć zawiadomienia o przestępstwie czy wykroczeniu.
Mówiąc krótko, płocka policja robi wszystko, by funkcjonariusze częściej pojawiali się w miejscach, gdzie zdaniem mieszkańców jest to najbardziej potrzebne. Za pomocą nowej strony e-policjant, każda osoba będzie mogła wskazać rejony, w których konieczna będzie wizyta patrolu.
Na stronie e-policjant jest plan miasta ze szczegółowym podziałem na osiedla oraz mapa z podziałem na gminy powiatu płockiego. Każda osoba, która była świadkiem nieprawidłowości lub zdarzenia, może wskazać na jakiej ulicy, w jakiej miejscowości i jaki rodzaj zagrożenia występuje. Nie trzeba dodawać, że wszelkie informacje będą zbierane, by później poddać je weryfikacji i analizie. Dodatkowym efektem będzie uwzględnienie tych sygnałów podczas organizowania służby policjantów.
Trzeba jednak pamiętać, że strona e-policjant nie jest narzędziem, za pomocą którego można złożyć zawiadomienie o przestępstwie lub zgłosić interwencję wymagającą natychmiastowej reakcji policjantów. Takie informacje należy przekazywać tak jak dotychczas – wybierając numer alarmowy 112 lub 997, albo osobiście zgłaszając się w Komendzie Miejskiej Policji. Policja podkreśla, że e-policjanta należy traktować jako narzędzie do zgłaszania problemów, których rozwiązanie będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ich miejscu zamieszkania.
Proponowany nowy sposób komunikacji ma ułatwić i przyspieszyć przekazywanie niektórych informacji, oczywiście z wyjątkiem przestępstw i wykroczeń. Można więc przesyłać drogą elektroniczną informację o każdej sprawie, która zdaniem płocczan może prowadzić do zagrożenia bezpieczeństwa. Nawet jeśli nie będzie on dotyczył bezpośrednio policji, tylko straży pożarnej, to i tak informacja zostanie przekazana odpowiednim służbom.
Na stronę e-policjant będzie można trafić, wpisując w pasku adresu http://mazowiecka.policja.gov.pl/kmpplock. Platforma już działa, ale na razie nie ma zbyt wielu zgłoszeń. Mieszkańcy miasta muszą się przyzwyczaić do tej nowej formy komunikacji z policjantami. Żeby przekazać informację należy kliknąć na odpowiednie osiedle, potem na ulicę lub miejscowość powiatu płockiego i w specjalnym okienku napisać, co nas niepokoi, i jakiej pomocy oczekujemy od policji.
Jeśli chcemy zachować anonimowość, e-policjantowi nie musimy podawać imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu. Na platformie, prócz miejsca na nasze spostrzeżenia jest jeszcze rubryka, gdzie wpisujemy swój adres mailowy. Oczywiście można podać nazwisko, jeśli się na to zdecydujemy, policja zapewnia, że zgłaszająca informację osoba pozostanie anonimowa.
Na nowej stronie jest też zakładka „pomagamy”, skierowana tylko dla młodzieży. Policjanci zachęcają młodych płocczan, by pisali do nich zawsze, gdy są ofiarami przemocy w szkole lub zauważą, że komuś dzieje się krzywda. Takie informacje także można przesyłać anonimowo. Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Oszust próbował okraść płocczankę

Niewiele brakowało, żeby mieszkanka straciła oszczędności zgromadzone na koncie w banku. Wszystko wydarzyło się we …