Najnowsze informacje

Drzewko z certyfikatem

Za kilka dni w rodzinnym gronie zasiądziemy przed choinką, by świętować Boże Narodzenie. Chyba nikt nie wyobraża sobie, że w tym szczególnym okresie w domu nie byłoby pięknie ubranego drzewka, pod którym oczywiście powinny leżeć prezenty. Zanim jednak choinka zabłyśnie lampkami i bombkami, trzeba ją zdobyć i przynieść do domu.
Sposobów na zdobycie bożonarodzeniowego drzewka jest wiele. Najłatwiej i najtaniej kupić choinkę w Nadleśnictwach. Ceny są umiarkowane, a przynajmniej wiadomo, z jakiego pochodzą źródła. Można też, nieco drożej, kupić w hipermarketach lub na miejskich placach, targowiskach i bazarach. Można też zamówić w internecie i dostarczą nam drzewko do domu.
W Nadleśnictwie choinka świerkowa kosztuje: najmniejsza (poniżej metra) 20 zł, największa (do 10 m) powyżej 110 zł. Choinki sosnowe są znacznie tańsze, ich ceny wahają się od 12 zł za metrową do 30 zł za 5-metrowe drzewko. W sklepach te ceny są wyższe o prawie połowę, na placach nawet o 100 procent.
Jak co roku, w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia w polskich lasach nasilają się kradzieże choinek. W tym roku, już od 13 grudnia przynajmniej do końca roku, Straż Leśna wraz z innymi służbami przeprowadza w całym kraju działania pod nazwą „Choinka”. Leśnicy będą chronić drzewka przed złodziejami i wandalami.
Wandale nie zwracają uwagi na to, że niszczą drzewa. Wielu z nich okalecza choinki, obcinając gałęzie i czuby. Dotyczy to przede wszystkim jodły, której gałęzie są później wykorzystywane do produkcji stroików i ozdób świątecznych. Zdarza się również, że łupem złodziei padają inne gatunki roślin, czyli borówki, bluszcze, mchy i widłaki.
Podczas akcji Straż Leśna wraz z policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Łowiecką oraz strażami miejskimi i gminnymi będzie kontrolowała miejsca pozyskania roślin, pojazdy na drogach leśnych i przyległych oraz punkty handlu, czyli bazary i targowiska. Szczególną uwagę strażnicy leśni będą zwracali również na wszelkie pułapki i sidła zastawione na zwierzynę leśną.
Wszyscy ci, którzy zamierzają kraść drzewka z lasu, muszą się liczyć z konsekwencjami. – Za kradzież choinki lub innej rośliny z lasu grozi mandat w wysokości 500 zł – ostrzega Sławomir Lipski, komendant Straży Leśnej z płockiego Nadleśnictwa. – Możemy także skierować sprawę do sądu, a wtedy kara może wynieść nawet 5000 zł. Dzięki działaniom Straży Leśnej i, nie ma co ukrywać, wzrastającej świadomości społeczeństwa ilość kradzieży choinek maleje.
Leśnicy nie tylko będą karać, także przygotują do sprzedaży świąteczne drzewka. Nie ma jednak obaw, kupując choinkę z tego źródła na pewno nie przyczyniamy się do wycinki lasów. Pozyskiwane drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji i z cięć pielęgnacyjnych.
W ramach akcji „Choinka” na terenie całego kraju do działań kontrolnych ruszyło 7000 patroli Straży Leśnej wspomaganej przez policjantów, strażników miejskich, strażników łowieckich oraz inspektorów transportu drogowego. – Chcielibyśmy uczulić wszystkich kupujących, zanim wybierzemy drzewko, warto sprawdzić zaświadczenie, choćby z Urzędu Gminy, czy zakupiona choinka pochodzi z legalnego pozyskania – dodaje S. Lipski.    Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Mężczyzna chciał skoczyć z okna

W nocy z 5 na 6 kwietnia płoccy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że …

Znęcał się nad żoną

Najbliższe trzy miesiące 47-latek zatrzymany przez pacyńskich policjantów spędzi w areszcie śledczym. Mężczyzna od dłuższego …