Urząd Miasta wybrał projektanta

Konsorcjum firm Biuro Projektowo-Inżynierskie Redan i Metropolis ze Szczecina przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową zagospodarowania nowych terenów płockiego ogrodu zoologicznego.
Zwycięzca przetargu na wykonawcę projektu zaproponował cenę 314.760.000 zł. Drugą firmą, która starała się o to zlecenie, był płocki Betek — Nieruchomości. Zwycięzca przetargu będzie miał 4 miesiące na przygotowanie dokumentacji.
Na nowych terenach pozyskanych przez płockie zoo ma powstać między innymi wioska wakacyjna dla osób niepełnosprawnych. Będą w niej domki dostosowane do ich potrzeb, w których będą mogły mieszkać z opiekunami przez kilka dni. Obcowanie z przyrodą na pewno lepiej wpłynie na osoby niepełnosprawne niż spędzanie czasu w czterech ścianach. To jednak nie wszystko. Inwestorzy zamierzają wykorzystać ukształtowanie terenu i stworzyć krainy zoogeograficzne, w których będą prezentowane żyjące w nich zwierzęta. W krainie przedstawiającej namiastkę Ameryki Południowej będziemy mogli zobaczyć między innymi kapibary, tapiry czy nandu. W części afrykańskiej będą między innymi antylopy, zebry czy dzioborosty abisyńskie. Zwierzęta będą żyły w otoczeniu naturalnej roślinności.
Bolączką ogrodu zoologicznego jest zbyt mała ilość miejsc parkingowych. W bezpośrednim sąsiedztwie są dwa niewielkie parkingi: przy ulicy Norbertańskiej oraz wyremontowany parking na Warszawskiej. W sezonie letnim, kiedy odwiedzających płockie zoo jest najwięcej, udostępniany jest parking w Zespole Szkół Technicznych. To jednak wciąż nie rozwiązuje problemów z parkowaniem. Trudno się temu dziwić, skoro w ciągu roku zoo odwiedzają setki tysięcy gości. Dlatego miejsca parkingowe są pilnie potrzebne. Budowę parkingu dla kilkudziesięciu samochodów przewidziano przy ulicy Norbertańskiej. Chodzi o fragment tej ulicy prowadzący do strzelnicy. Być może miejsca postojowe dla autokarów powstaną też na nabrzeżu wiślanym w sąsiedztwie PTW. Jednak największy parking powstanie przy Morce. Jest to związane z rozbudową nabrzeża wiślanego. Będzie to bardzo duży parking, który rozwiąże problemy z parkowaniem.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rewitalizacja płockiej Starówki

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje miasto pozyskało bezzwrotne dofinansowanie …