Najnowsze informacje

Remont w przyszłym roku

W nocy z 14 na 15 grudnia została zamknięta dla samochodów ulica Grabówka. Wszystko z powodu powiększającego się wciąż osuwiska. Ulica będzie wyłączona z ruchu prawdopodobnie do czasu generalnego remontu, który ma być wykonany w przyszłym roku. Płocczanie skarżą się, że po zamknięciu Grabówki inne ulice łączące wschodnią część miasta z centrum są zakorkowane.
Od maja tego roku stan techniczny Grabówki dramatycznie się pogarszał. Miejski Zarząd Dróg co kilka dni wysyłał na tę ulicę ekipy remontowe, które uzupełniały kolejne ubytki. Doraźne prace naprawcze nic jednak nie dały. Ulica wymaga generalnego i kosztownego remontu. Jej stan jest tak zły, że w ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o wyłączeniu ulicy z ruchu. Interpelację w tej sprawie złożyła tuż po I sesji Rady Miasta radna Magdalena Lewandowska. Sytuacja na Grabówce okazała się na tyle poważna, że na wniosek Miejskiego Zarządu Dróg prezydent Andrzej Nowakowski zdecydował o całkowitym wyłączeniu ulicy z ruchu: – Tylko jedna część jezdni się trzyma, druga całkowicie się odspoiła, wisi 60 cm nad gruntem. Wcześniej tego nie było widać, ponieważ co drugi dzień MZD dowoził kruszywo i piasek, uzupełniając ubytki. Niestety, woda wymywała to, co zostało uzupełnione. Ulicą jeździły autobusy, ciężarówki, w każdej chwili mogło dojść do tragedii. Skarpa osuwa się nawet więcej niż o 1 metr w ciągu doby – mówi prezydent Andrzej Nowakowski.
Już kilka godzin po zamknięciu Grabówki płocczanie zaczęli się skarżyć na taką decyzję. Dla wielu mieszkańców miasta była to najlepsza droga łącząca Borowiczki, Imielnicę i Podolszyce z centrum: – Od czasu zamknięcia Grabówki w godzinach szczytu jest uliczne szaleństwo, dziś z osiedla Dobrzyńska do osiedla Imielnica jechałem półtorej godziny, kiedy zawsze tę trasę pokonuję w 30 minut. W okresie świątecznym zamiast spędzać czas na przygotowaniach, spędzamy go samochodzie – skarżył się w liście do redakcji już w środę, 15 grudnia, jeden z naszych czytelników.
– Musimy przeprowadzić szczegółowe badania. Wtedy zdecydujemy, czy Grabówka będzie zamknięta do czasu remontu, czy na przykład będzie ją można wcześniej otworzyć dla aut osobowych. Na razie wydałem polecenie dokładnego odśnieżenia głównych ulic w mieście, żeby zmniejszyć utrudnienia – dodaje Andrzej Nowakowski.
Na początku grudnia przedstawiliśmy czytelnikom Tygodnika Płockiego wyniki ekspertyzy przygotowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny. Wynika z niej, że na odcinku 150 m Grabówka posadowiona jest na byłych dzikich wysypiskach śmieci i gruzu sięgających aż siedmiu metrów głębokości. Geolodzy zalecili wykonanie w rejonie osuwiska drenażu przebiegającego prostopadle do brzegu Wisły oraz wzmocnienie korpusu drogi za pomocą kolumn żwirowych o głębokości do 10 m. Inwestycja ma kosztować przynajmniej 10 mln zł. Koszt będzie zależał od rozwiązania, jakie przyjmie projektant. Do wiosny Urząd Miasta ma dysponować projektem, a po wiosennym ustabilizowaniu stanu wód zacznie się przebudowa ulicy. Początkowo ruch będzie się odbywał wahadłowo. Jednak w kulminacyjnym momencie prac ulica zostanie zamknięta na około dwa miesiące.
W ubiegłym tygodniu prezydent Płocka spotkał się z wojewodą mazowieckim w sprawie dofinansowania odbudowy infrastruktury komunalnej zniszczonej przez powódź. To szansa, żeby przynajmniej część remontu Grabówki została sfinansowana z budżetu państwa. Na razie Urząd Miasta musi przygotować niezbędną dokumentację: – W lutym lub marcu powinny zapaść decyzje o promesach na dofinansowanie i na wiosnę powinniśmy rozpocząć remont – wyjaśnia A. Nowakowski
Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Największa inwestycja oświatowa w tym roku

Rozpoczął się remont Miejskiego Przedszkola nr 6 przy ul. Łączniczek 14. Przedszkole ma być gotowe …

Rewitalizacja płockiej Starówki

– Przystępujemy do rewitalizacji kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje pozyskaliśmy bezzwrotne dofinansowanie …

Jeden komentarz

  1. zBorowiczek

    Dziękujemy za troskę o nasze bezpieczeństwo. A już myśleliśmy, że PO na wniosek radnej z SLD zamknęło Grabówkę aby pp.Milewski, Kubera i Kolczyński troszkę sobie w korkach postali. Aby ludziom żyło się lepiej – wszystkim gówno po równo.