Remont nadwiślańskich bulwarów

Ulica Rybaki została zamknięta dla ruchu. Wzdłuż niej ruszyły pierwsze prace związane z remontem nadwiślańskiego bulwaru.
Ulica Rybaki jest zamknięta dla ruchu na odcinku od skrzyżowanie z ul. Kawieckiego do amfiteatru. Dojazd do amfiteatru, Morki, zalewu Sobótka jest możliwy wyłącznie od ul. Parowej i Szpitalnej. Wykonawcą przebudowy bulwarów jest firma PORR. Koszt inwestycji to 31,8 mln złotych.
W ramach pierwszego etapu rewitalizacji przebudowany zostanie kilometrowy odcinek nabrzeża, od siedziby klubu Morka do mostu im. Legionów Piłsudskiego. Powstanie też całkowicie nowa ulica Rybaki, która przebiegać będzie po nowym śladzie, przy skarpie. Nowa będzie nawierzchnia, chodniki, zatoki samochodowe i parkingi. Wybudowana zostanie także ścieżka rowerowa. Przy okazji tych prac powstanie infrastruktura, której brakuje w tym miejscu: sieć kolektorów sanitarnych i deszczowych oraz sieć elektryczna. Wzdłuż Wisły powstanie promenada spacerowa ciągnąca się od mostu do nowego portu, który zbudowany zostanie obok siedziby klubu żeglarskiego Morka. Wraz z portem powstaną nowe ostrogi, które ułatwią korzystanie z portów – nowego i starego oraz „odepchną” główny nurt rzeki od jej prawego brzegu i dzięki temu zapobiegną niszczeniu plaży.
Wzdłuż promenady staną nowe ławki, stojaki na rowery, oświetlenie, budynek socjalny z ogólnodostępną toaletą. Będzie też plac zabaw oraz skwer biznesowy – miejsce, w którym będzie można doładować sprzęt mobilny. Zbudowana zostanie także czterokilometrowa ścieżka biegowa.
Na realizację inwestycji miasto stara się pozyskać środki unijne w kwocie 20 mln złotych. Jeśli się to uda, to pierwszy etap przebudowy nabrzeża będzie musiał zakończyć się 30 czerwca przyszłego roku. Jeśli cała kwota będzie pochodzić z budżetu miasta, wtedy prace przedłużą się.
W następnych latach Urząd Miasta planuje także przebudowę ulicy Kawieckiego do siedziby Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego. To tam mają powstać parkingi dla autokarów, a także drugie wejście do ogrodu zoologicznego.

(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rewitalizacja płockiej Starówki

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje miasto pozyskało bezzwrotne dofinansowanie …