Plac zabaw do połowy października – W parku na Podolszycach Południe

Do 15 października potrwa realizacja pierwszego etapu budowy parku na Podolszycach Południe. Do tego czasu powstanie między innymi plac zabaw dla dzieci.
Budowa zostanie sfinansowana w ramach trójstronnej umowy o sponsoringu i współpracy pomiędzy Urzędem Miasta Płocka, Polskim Koncernem Naftowym Orlen oraz Fundacją Orlen – Dar Serca. Płocka firma chemiczna przeznaczy na ten cel około 1 mln zł.
– Plac zabaw będzie składał się z dwóch części, w zależności od wieku dzieci (2-5 lat, 6-12 lat). Dla każdej grupy wiekowej dobrane są odpowiednie urządzenia dostosowane wielkością, stopniem złożoności i trudności, stanowiące wyzwania i zapewniające właściwą atrakcyjność. Powierzchnia przeznaczona na plac zabaw dla dzieci najmłodszych wynosi 415 m kw. Przed wejściem na plac będzie ustawiona tablica informacyjna z regulaminem. Dla najmłodszych dzieci przewidziane zostały zabawki rozwijające podstawowe umiejętności psychofizyczne i psychomotoryczne, jak umiejętność poruszania się, zjeżdżania, wspinania się i balansowania (zjeżdżalnie, bujaki, zestawy sprawnościowe) oraz urządzenia stwarzające doskonałe warunki do wspólnej zabawy z rówieśnikami, rozwijające umiejętność współpracy w grupie (huśtawki, ważki, zestawy sprawnościowe). Urządzenia będą kolorowe, bezpieczne, z atestami i na pewno wyjątkowe – informuje Arkadiusz Ciesielski z Biura Public Relations PKN Orlen S.A.
Powierzchnia przeznaczona na plac zabaw dla dzieci starszych wynosi 1339 m kw. Myśl przewodnia tej części placu to kubiczne formy w przestrzeni, kolorowe, gładkie kostki domina, a pomiędzy nie wplecione kontrastujące z nimi elementy wykonane ze stali nierdzewnej, lin. Charakter urządzeń ma za zadanie ćwiczenie zwisów, podciągania się, wspinania, ćwiczeń równowagi czy balansowania, które rozwijają umiejętności motoryczne dzieci oraz wyczucie przestrzeni, odwagi i zwinności. Różnorodność funkcji zapewnia możliwość zabawy dzieciom o różnej sprawności fizycznej. Nawierzchnia placu będzie dostosowana w zależności od grup wiekowych: dla dzieci młodszych będzie to miękka, amortyzująca upadek nawierzchnia poliuretanowa, a dla dzieci starszych – piasek i kora.
W pierwszym etapie zostanie także wybudowana infrastruktura wodociągowa, elektryczna, oświetleniowa oraz system monitoringu, a także część parkowych alejek, przy których staną ławki, kosze na śmieci, stojaki dla rowerów oraz tablice informacyjne.
Drugi etap budowy parku zostanie prawdopodobnie zrealizowany w przyszłym roku. W północno-zachodnim narożniku parku powstanie fontanna. Dokończona zostanie budowa alejek i ciągów pieszo-rowerowych. Powstanie również kaskadowa donica. Na koniec przybędzie zieleni i elementów małej architektury. Wśród tych drugich na uwagę zasługują leżaki z białego betonu architektonicznego z olistwowaniem z drewna dębowego i wysokimi oparciami. Z takiego samego materiału będą wykonane także stoliki.
(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rewitalizacja płockiej Starówki

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje miasto pozyskało bezzwrotne dofinansowanie …