Nabrzeże wiślane zmienia wygląd

Trwają prace przy budowie mola na Wiśle w Płocku. Prace zostały częściowo wstrzymane w maju z powodu protestu klubu żeglarskiego Morka. Później w ich kontynuowaniu przeszkodziła powódź.
Molo powinno być gotowe jesienią tego roku. To pierwszy etap zagospodarowania nabrzeża wiślanego w Płocku. Jak już pisaliśmy, molo będzie miało 357,8 m długości. Jego szerokość wyniesie od 5,3 m w części podstawowej do 10,3 i 15,3 m w części końcowej, na której zostanie zlokalizowana kawiarnia. Pomost został zaprojektowany tak, żeby nie zagrażały mu zjawiska lodowe na rzece oraz poziom wody odnotowany podczas zimowej powodzi w 1982 roku.
Początek mola zaplanowano na wysokości schodów prowadzących do pomnika Władysława Broniewskiego. Będzie przebiegało po łuku ze wschodu na zachód. Drewniany pomost zostanie ułożony na żelaznej konstrukcji zamontowanej na palach. Część restauracyjna stanie na płycie żelbetowej, także opartej na palach i stalowej konstrukcji. Razem z pomostem zostanie wykonana infrastruktura elektryczna i wodociągowa niezbędna do funkcjonowania kawiarni. Ten etap zagospodarowania nabrzeża wiślanego będzie również obejmował skrócenie istniejącego obecnie falochronu przy Morce oraz zlikwidowanie znajdującej się przy nim plaży. Piasek z tego miejsca zostanie wykorzystany jako podbudowa pod planowany w przyszłości parking.
Na końcu mola powstanie kawiarnia. Będzie to budynek o konstrukcji stalowej w kształcie odwróconego, ściętego stożka. Szklane elewacje zostaną obłożone drewnianymi żaluzjami. Lokal będzie klimatyzowany i dostępny dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa to 172,71 m kw.
W przyszłym roku przy molo zostaną przymocowane pływające pontony, stanowiące zabezpieczenie przed falą od strony zalewu, jak również służące do cumowania łodzi, jachtów i statków. To jednak tylko wstęp do wybudowania w tym miejscu portu jachtowego z prawdziwego zdarzenia. Pomiędzy molem a nabrzeżem w przyszłości będzie mogło cumować ponad 200 jednostek pływających. Te największe oczywiście nie wejdą do portu, tylko zacumują przy pomoście. W pobliżu, w miejscu plaży nad Wisłą, powstanie parking dla samochodów i autokarów.
Budową mola zajmuje się konsorcjum firm: Bilfinger Berger Budownictwo, Navimor – Invest, Prywatne Przedsiębiorstwo Budowlane Alpex oraz Henczke – Budownictwo. W przetargu brały jeszcze udział dwa inne konsorcja: Vectra z Zakładem Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW-Serwis oraz Warbud z Przedsiębiorstwem Robót Mostowych Mosty – Łódź. Inwestycja będzie kosztowała około 15 mln złotych.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rewitalizacja płockiej Starówki

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje miasto pozyskało bezzwrotne dofinansowanie …