MZD udrażnia Płock

Zakończył się montaż nowych sygnalizatorów świetlnych na płockich ulicach. Na trzy najbliższe lata Miejski Zarząd Dróg planuje przebudowę kilkudziesięciu płockich skrzyżowań. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.
Miejski Zarząd Dróg robi co może, żeby usprawnić ruch w mieście. Pierwszym etapem udrażniania płockich ulic była wymiana sygnalizatorów świetlnych oraz uruchomienie sygnalizacji fazowej, która do niedawna funkcjonowała tylko na skrzyżowaniu alei Jachowicza z aleją Kilińskiego.
– W tym roku zostały zaprojektowane i zamontowane nowe wysięgniki i latarnie sygnałowe, sekundniki pokazujące czas pozostały do zmiany świateł oraz sygnalizacja akustyczna dedykowana osobom niewidomym na newralgicznych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych – mówi rzecznik prasowy MZD Konrad Kozłowski. – W ramach listopadowo-grudniowej modernizacji sygnalizacji zostały zainstalowane nowoczesne latarnie sygnałowe typu lumiled wraz z ekranami kontrastowymi. Wykorzystane sterowniki dają dodatkowo możliwość koordynacji ruchu (tzw. zielona fala) na ciągu ulic Wyszogrodzka – Piłsudskiego – Jachowicza – Kobylińskiego oraz ulicy 1 Maja, a także umożliwiają obsługę dodatkowych relacji lewoskrętów w sygnalizacjach wielofazowych. Zastosowane rozwiązania technologiczne pozwalają obniżać jasność świecenia sygnalizatorów w godzinach nocnych, a także dzięki modemowi GSM i oprogramowaniu objąć je bezprzewodowym monitoringiem z jednego centrum zarządzania. Na trzech skrzyżowaniach ulic: Wyszogrodzka – Jana Pawła II – Armii Krajowej (Zielony Jar), Bielska – Jachowicza – Kobylińskiego oraz Łukasiewicza – Kobylińskiego działa sygnalizacja świetlna wielofazowa. Nowością na tych skrzyżowaniach są sygnalizatory kierunkowe (strzałki lewoskrętu) sterujące bezkolizyjnie potokami ruchu pojazdów.
W sumie nowe sygnalizatory świetlne zostały zainstalowane na trzynastu skrzyżowaniach. Na dwóch kolejnych zostały wymienione. Na kilkunastu skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych drogowcy zamontowali sekundniki pokazujące czas, który pozostał do zmiany świateł. Mogą z nich korzystać zarówno kierowcy, jak i piesi.
To nie koniec zmian na płockich drogach. W przyszłym roku rozpocznie się zaplanowana na trzy lata przebudowa kilkudziesięciu skrzyżowań: – Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację systemu wizyjnego monitoringu ruchu drogowego KorkoNET, który będzie wykorzystywał około 40 kamer rozmieszczonych w strategicznych punktach komunikacyjnych miasta. Już na początku przyszłego roku zostaną wykonane projekty, a wiosną 2012 r. zostanie ogłoszony przetarg na realizację programu przebudowy skrzyżowań w Płocku. Szacuje się, że ten program w całości będzie kosztował około 4,5-5 mln złotych. W ramach tej inwestycji zostanie przebudowanych około 30 skrzyżowań. Zostaną wybudowane lub przebudowane prawo- i lewoskręty, a także powstaną nowe ronda. Na realizację przebudowy skrzyżowań w 2012 roku planowany jest budżet w wysokości 1,3 mln złotych, jednak ostateczna decyzja na temat środków dla MZD na ten cel uzależniona jest od Rady Miasta – wyjaśnia Konrad Kozłowski.    Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Rozbudowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

W czerwcu 2019 zakończą się prace budowlane W płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia trwają intensywne prace, …

Odnawialne źródła energii na placówkach oświatowych

Tylko do 10 sierpnia spółka gminna Inwestycje Miejskie czeka na oferty od firm na dostarczenie …