fot. D. Ossowski

Geoportal spraw miejskich

W połowie grudnia zaczął działać w Płocku geportal spraw miejskich. To nowe narzędzie internetowe, które ma w przyszłości służyć między innymi konsultacjom społecznym. Wystarczy w przeglądarkę internetową wpisać adres www.geoportal.plock.eu.
Geoportal przygotował zespół interdyscyplinarny złożony z naukowców z Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego, który pracował pod kierunkiem prof. Roberta Olszewskiego z Zakładu Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy z Urzędem Miasta Płocka. – Geoportal stworzono w oparciu o mapy i bardziej zaawansowane rozwiązania. Jego celem jest przekazanie najważniejszych spraw w mieście – mówi pełnomocnik spraw przedsięwzięć innowacyjnych i badawczo-rozwojowych Cezary Supeł.
Na razie geoportal składa się z ortofotomapy przygotowanej na potrzeby płockiego ratusza, zawiera również informacje dotyczące gęstości zaludnienia, studium zagospodarowania przestrzennego, nazwy ulic oraz informacje o projektach zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego. – To dopiero wstęp do prezentowania ważnych dla mieszkańców informacji o charakterze przestrzennym. W pierwszym etapie przedstawione zostały na mapie propozycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Do tej pory były one prezentowane jedynie w formie tabel, a wielu ludziom dużą trudność sprawia szybkie orientowanie się w relacjach przestrzennych – mówi Miłosz Gnat z Zakładu Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii PW.
W przyszłości geoportal ma być między innymi narzędziem do konsultacji społecznych. Być może za jego pomocą będzie można przesyłać także informacje chociażby o dziurach w drogach. Do tego ma wystarczyć smartfon z dostępem do internetu. Można będzie też sprawdzić, jakie inwestycje są planowane wokół miejsca zamieszkania. Z bardziej zaawansowanej wersji będą mogły korzystać służby miejskie i ratownicze. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rozbudowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

W czerwcu 2019 zakończą się prace budowlane W płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia trwają intensywne prace, …

Odnawialne źródła energii na placówkach oświatowych

Tylko do 10 sierpnia spółka gminna Inwestycje Miejskie czeka na oferty od firm na dostarczenie …