fot. J. Danieluk

Do 2018 roku przybędzie 40 nowych autobusów

Komunikacja Miejska planuje zakup 40 nowoczesnych autobusów. Na ten cel płocki samorząd chce pozyskać unijne dofinansowanie z RIT-u. Konkurs już się rozpoczął.
Plany zakupu nowych pojazdów dla gminnej spółki komunikacyjnej zostały przedstawione podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej z okazji trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. – Z okazji Tygodnia Zrównoważonego Transportu przygotowaliśmy dwie propozycje dla naszych pasażerów. Pierwsza to test elektrycznego autobusu. Planujemy zakup takich pojazdów – mówi prezes Komunikacji Miejskiej Janusz Majchrzak.
Testy autobusu marki Solaris rozpoczęły się 16 września i potrwają do 28 września. W tym czasie przejazd specjalnie oznakowanym autobusem, jest bezpłatny. Można go spotkać na liniach nr 14, 19 i 22 kursujących pomiędzy Podolszycami i Winiarami.
– Od kilku lat testujemy różne technologie napędu. Chodzi o wybór napędu optymalnego do naszych warunków komunikacyjnych. Do 28 testujemy po raz pierwszy autobus z napędem elektrycznym. Na swoim pokładzie nie ma żadnych urządzeń napędzanych olejem napędowym. W piastach kół posiada dwa silniki elektryczne o mocy 60 kW. Jest wyposażony w trzy akumulatory o pojemności 220 kWh i bez ładowania może przejechać minimum do 140 kilometrów. Szacujemy, że w naszych warunkach może to być nawet 180 kilometrów – mówi dyrektor do spraw technicznych Robert Pawłowski.
– Pod koniec września rozpoczniemy testy kolejnego autobusu, tym razem mercedesa z napędem diesla, ale charakteryzującego się niskim zużyciem paliwa. Autobus jest klimatyzowany, może pomieścić 70 pasażerów. Do Płocka przyjechał z Olsztyna. Na pokonanie trasy liczącej 190 kilometrów potrzebował 60 proc. energii.
Płocki samorząd zamierza do 2018 roku zakupić 40 nowych autobusów. Będą to zarówno pojazdy o napędzie tradycyjnym, jak i hybrydowym oraz elektrycznym. Miasto chce uzyskać unijne dofinansowanie na zakup pojazdów. Marszałek województwa mazowieckiego ogłosił już konkurs w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Nabór wniosków konkursowych ruszy na koniec września. – Jesteśmy przygotowani, by taki wniosek złożyć – zapewnia prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Szacowany koszt zakupu nowych autobusów to kwota około 52 milionów złotych netto.
Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Komunikacja Miejska przygotowała jeszcze dwie niespodzianki dla pasażerów. 22 września – to w tym dniu przypada Dzień bez Samochodu – posiadacze ważnych dowodów rejestracyjnych będą mogli za darmo podróżować autobusami. Spółka chce też premiować zakup biletów długookresowych. Każdy, kto 22 września w stałych punktach sprzedaży biletów przy ul. Przemysłowej 17 i Al. Jachowicza 42 kupi bilet 90-dniowy w strefie A, B lub C (dotyczy to biletów 90-dniowych ważnych przez cały tydzień oraz od poniedziałku do piątku) dostanie bonus. – Bonus to dodatkowy bilet trzydziestodniowy. Tak więc każdy, kto kupi 22 września bilet 90-dniowy, otrzyma możliwość jazdy naszymi autobusami przez 120 dni – zachęca prezes KM Janusz Majchrzak.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rewitalizacja płockiej Starówki

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje miasto pozyskało bezzwrotne dofinansowanie …