Czy zdążą z drogami dojazdowymi?

13 listopada w nowej płockiej hali sportowo – widowiskowej ma odbyć się koncert Jeana Michela Jarre’a i jest to termin, którego przesunąć się nie da. Będzie to niewątpliwie wydarzenie artystyczne, które powinno odbić się szerokim echem w kraju, a także promocja nowego obiektu, który ma zostać oddany 15 października.
15 października hala zostanie oddana, ale zanim będzie można w niej organizować imprezy, musi zostać zakończony odbiór techniczny obiektu. Jednym z jego elementów, bez których żaden koncert ani mecz nie może się odbyć, są drogi dojazdowe. Mieszkańcy Płocka zdają sobie doskonale sprawę, że na tym terenie zostanie zmieniony układ komunikacyjny.
Czasu do zakończenia inwestycji pozostało niewiele, a na razie nie słychać, by drogowcy weszli na plac budowy. Mało tego, jeszcze nie wiadomo, kto będzie wykonawcą tej inwestycji. W Vectrze, generalnym wykonawcy hali sportowej, zastanawiają się, jak będzie z uzgodnieniami między budowniczymi dróg i budowlańcami. Problemów na pewno będzie dużo.
Kilka tygodni temu, podczas wizyty posła Andrzeja Nowakowskiego na placu budowy, wypłynął ten temat. Wtedy to dziennikarze usłyszeli, co prawda w żartach, ale jednak, że nie będzie problemów, jeśli przetarg na budowę dróg również wygra Vectra. Czy do tego dojdzie? Na razie Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy dróg dojazdowych do hali, która, przypomnijmy, położona jest przy ul. 7 Czerwca 1991 roku, w sąsiedztwie ulic: Batalionów Chłopskich i Łukasiewicza. Te ulice i skrzyżowania między nimi również muszą zostać przebudowane.
Praca przy drogach dojazdowych została podzielona na sześć etapów, między innymi dlatego, by kierowcy dojeżdżający do osiedla w tej części miasta odczuli możliwie najmniejsze niedogodności z powodu robót. Kierowcy muszą się więc liczyć, że po rozstrzygnięciu przetargu (jeśli wszystko odbędzie się bez przeszkód, to nastąpi to w drugiej połowie lipca) całkowicie zostanie zamknięta ul. 7 Czerwca 1991 roku. Jezdnia zostanie poszerzona do 9 metrów, powstaną zupełnie nowe krawężniki, obok będzie pas zieleni, chodnik i ścieżka rowerowa. Całkowitej przebudowie ulegnie także ul. 7 Czerwca 1991 roku przy skrzyżowaniu z ul. Łukasiewicza. W nowej wersji będzie tam wysepka, powstaną nowe zjazdy i wyjazdy z podziemnego oraz naziemnego parkingu.
Przebudowa ul. Batalionów Chłopskich zostanie podzielona na dwa etapy. Najpierw zrobione będą pasy, którymi będzie można dojechać do hali na podziemny parking, potem zostanie naprawiona, od lat nieremontowana, nawierzchnia ulicy. Przebudowana zostanie także wysepka obok skrzyżowania z ul. Łukasiewicza. Powstanie również zupełnie nowy pas wyłączenia do ul. Gwardii Ludowej. Nie trzeba dodawać, że ta ulica także na czas remontu i przebudowy zostanie całkowicie wyłączona z ruchu. Częściowe zamknięcie ul. Gwardii Ludowej czeka mieszkańców osiedla Tysiąclecia w kolejnym etapie budowy dróg dojazdowych. Ulica zostanie poszerzona do 9 metrów, nową nawierzchnię otrzyma skrzyżowanie, nowe będą krawężniki i chodniki.
W ostatnim etapie, tuż przed zakończeniem robót, budowlańcy zajmą się ul. Łukasiewicza i Gałczyńskiego. Zgodnie z terminami zawartymi w ogłoszonym przetargu, roboty powinny być zakończone w ostatnich dniach września, czyli przed oddaniem hali do odbiorów technicznych.
Na papierze wszystko jest proste i jasne, w rzeczywistości może być znacznie trudniej. Nie można zapominać, że przebudowywane ulice to niezupełnie nowe drogi, ale już istniejące, z których tysiące płocczan codziennie korzystają. Nie będą także łatwe uzgodnienia między wykonawcą dróg i hali widowiskowej. Mimo tych problemów mamy nadzieję, że nie będzie zaskarżania terminów po rozstrzygnięciu przetargów, że wszystko odbywać się będzie zgodnie z założeniami i dokładnie na koniec września wykonawca zamelduje zakończenie robót.    Jol.

Zobacz kolejny artykuł

Rewitalizacja płockiej Starówki

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje miasto pozyskało bezzwrotne dofinansowanie …