Będzie jak Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Warszawska firma PORR przebuduje nabrzeże wiślane na odcinku od mostu Legionów Piłsudskiego do plaży za Morką. Inwestycja ma kosztować – według informacji z Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta – 31 798 251, 73 złotych.
Informacja o rozstrzygnięciu tego przetargu została opublikowana na stronach internetowych ratusza w minioną środę, 2 sierpnia.
Warto przypomnieć, że mogło nastąpić to już kilka tygodni temu, gdyby nie problemy proceduralne. Do 14 czerwca wpłynęły oferty od trzech firm. Miasto odrzuciło najtańszą z nich – firmy ETP z Katowic, która chciała wykonać roboty za kwotę 27 757 768,22 złotych brutto. Urząd Miasta uznał, że oferta miała wady formalne, których nie można było usunąć. Firma odwołała się jednak do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Ta przyznała racje Urzędowi Miasta. Przetarg wciąż trwał. Były jeszcze dwie oferty od firm z Warszawy: PORR – 31 798 251,73 złotych brutto oraz Budimex – 42 435 850,22 złotych brutto. Żeby jednak móc rozstrzygnąć przetarg i wybrać wykonawcę, trzeba było dokonać przesunięć w tegorocznym budżecie i zwiększyć środki na przebudowę nabrzeża. 24 lipca odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której radni zwiększyli środki na to zadanie o kwotę 4,5 mln złotych.
Warto jednak pamiętać, że Urząd Miasta stara się także o dofinansowanie zewnętrzne. Jednak konkurs na unijne środki może być rozstrzygnięty najwcześniej jesienią tego roku. Ale z rozpoczęciem inwestycji nie można czekać. Na razie miasto ma zapewniony wkład własny. Jeśli otrzyma unijne dofinansowanie, to inwestycja będzie musiała zakończyć się w końcu pierwszego półrocza przyszłego roku.
O przebudowie nabrzeża na prawym brzegu Wisły w Płocku mówi się od lat. Pierwszy projekt był gotowy już w 2009 roku. Obejmował on między innymi budowę portu jachtowego, kapitanatu, stacji paliw. Miasto starało się wówczas o unijne dofinansowanie, ale środków nie dostało. W 2010 roku odbyły się wybory samorządowe i ówczesny prezydent Płocka – Mirosław Milewski podjął decyzję o zrealizowaniu jednego elementu – przy nabrzeżu rozpoczęła się budowa molo.
Inwestycji nie udało się zakończyć w roku wyborczym. Potem, z powodu wad, pomost długo był zamknięty – trzeba było usunąć wszystkie usterki. Do użytku został oddany dopiero późną wiosną 2011 roku przez obecnego prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Potem należało do kosztownej inwestycji – ponad 16 mln złotych – dołożyć kolejną kwotę ponad 5 milinów złotych na budowę falochronu zabezpieczającego pomost przed krą.
Prace mają rozpocząć się od budowy infrastruktury podziemnej, w tym systemu kanalizacji. Na nabrzeżu ma powstać ścieżka rowerowa, plac zabaw oraz promenada spacerowa. Niezbędne jest wybudowanie infrastruktury energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej. Będą ławki, miejsca piknikowe i dużo zieleni.
Nowe płockie bulwary mają przywodzić na myśl Bulwar Filadelfijski w Toruniu. Promenada będzie kaskadowo obniżać się do Wisły. Ważnym elementem będzie przesunięcie ulicy Rybaki na jej historyczny ślad. Dziś, za Zajazdem Rybaki odbija ona w stronę Wisły. Po starej ulicy Rybaki pozostał jedynie niewielki fragment, który urywa się na wysokości Schodów Broniewskiego – czasami jest wykorzystywany jako parking przez autokary. Po przebudowie nabrzeża ma się to zmienić. Ulica Rybaki będzie przebiegać bliżej skarpy. Teren pomiędzy ulicą Rybaki, a brzegiem Wisły zostanie przeznaczony pod promenadę. Przy wejściu do portu jachtowego koło Morki powstaną dwie ostrogi chroniące brzeg rzeki. Jedna z nich będzie dostępna dla spacerowiczów.

(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Rewitalizacja płockiej Starówki

Rozpoczęła się rewitalizacja kolejnych budynków na starym mieście. Na te inwestycje miasto pozyskało bezzwrotne dofinansowanie …