Najnowsze informacje

Zawory w instalacjach centralnego ogrzewania

Sterowanie przesyłem wody zwłaszcza w układach centralnego ogrzewania pomaga zabezpieczyć instalację przed awarią. Stosując zawory kulowe, można zapobiec nagłemu i niekontrolowanemu wyciekowi wody, który niestety zdarza się niejednokrotnie zwłaszcza w wieloletnich systemach grzewczych. Oczywiście taki rodzaj zaworów idealnie sprawdzi się również do sterowania przepływem gazu, jak i powietrza.

Jakie zawory zastosować do grzejników?

W grzejnikach starszego typu bądź w instalacjach, które już służą kilkanaście lat, najczęściej przy grzejnikach można spotkać zawory grzybkowe, co niestety nie było funkcjonalnym rozwiązaniem, gdyż taki zawór umożliwiał jedynie regulację przepływu grzewczego czynnika. Chcąc, wymieć go, trzeba było spuszczać wodę z całego układu, by nie zalać mieszkania. W dzisiejszych czasach w grzejnikach zostały zastosowane aż trzy różne termostatyczny, odpowietrzający oraz powrotny, dzięki czemu z łatwością można wymienić grzejnik, bez konieczności odcinania całego domu od centralnego ogrzewania.

Czy warto montować zawory w instalacjach c.o?

Oczywiście, że tak. Taki zawór, najczęściej kulowy odgrywa bardzo ważną rolę w całym układzie, oczywiście pod warunkiem, że zostanie odpowiednio dobrany oraz zamontowany, a niestety z tym często jest problem. By taki zawór faktycznie sprawdził się, lepiej by jego założeniem zajął się fachowiec, bo nawet to, w którym miejscu na układzie się znajdzie, ma duże znaczenie.

By zawór działał poprawnie, należy:

  • zamontować go na instalacji doprowadzającej wodę do kotła bądź wymiennika ciepła w pionowej pozycji,
  • należy przestrzegać oznaczeń, jakie są umieszczone na zaworze. Musi być zamontowany zgodnie z kierunkiem strzałki jaka znajduje się na korpusie,
  • dobrać odpowiedni rozmiar do średnicy rury. Nie może być zbyt mały ani zbyt duży. Nie należy również montować dodatkowo żadnej armatury czy złączek redukcyjnych pomiędzy instalacją a zaworem,
  • należy okresowo sprawdzać jego poprawne działanie. Zawory kulowe są trwałe i zapewniają bezpieczeństwo, jednak przynajmniej raz w roku warto sprawdzić jego działanie, by w sytuacji kryzysowej można było skutecznie odciąć dopływ czynnika grzewczego.

Szerokie zastosowanie zaworów kulowych

Tego typu zawory mają szerokie zastosowanie, bo oczywiście nie tylko w systemach centralnego ogrzewania się sprawdzą. Bez przeszkód można wykorzystywać je również do kontrolowania przesyłu gazu, tutaj jednak należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj, bo zawory gazowe mają kolor żółty bądź do regulowania przepływu powietrza. Jednym słowem mówiąc, sprawdzą się zarówno w domowych warunkach, jak i w przemyśle.

Z czego są wykonane zawory?

Tutaj wybór jest również duży, bo jest wiele typów zaworów, które mogą być wykonane ze stali węglowej, żeliwa czy mosiądzu. W zależności od instalacji można sterować nimi ręcznie, taki rodzaj zazwyczaj wybierany jest do instalacji c.o bądź można zastosować zawory elektryczne i pneumatyczne. Doborem odpowiedniego powinien zając się fachowiec, który będzie wykonywał prace przy instalacji.

Zobacz kolejny artykuł

Kosiarka elektryczna czy spalinowa – którą wybrać?

Koszenie trawnika wcale nie musi być trudną i żmudną czynnością, o ile pod ręką będziemy …

Węgliki spiekane – co warto wiedzieć?

Węgliki spiekane – co to jest? Węgliki spiekane są materiałami narzędziowymi, które możesz wytwarzać techniką …