Najnowsze informacje

Zawód na czasie: praca w e-commerce

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Modne kiedyś zawody powoli odchodzą w zapomnienie. Dziś przez pracodawców najbardziej pożądani są programiści, project managerowie, tłumacze, Social Media Specialist oraz specjaliści ds. e-commerce. Popularność tego ostatniego zawodu rośnie w zaskakującym tempie.

Czym zajmuje się specjalista ds. e-commerce?

W dzisiejszych czasach sklep, który nie ma oferty internetowej, traci wielu potencjalnych klientów. Powstają stale nowe i coraz bardziej rozwinięte sklepy e-commerce, które umożliwiają sprawne i wygodne dokonywanie zakupów on-line. Jak podkreślają specjaliści z portalu Aplikuj.pl, coraz więcej przedsiębiorców szuka specjalistów od sprzedaży internetowej i pozycjonowania, by móc prześcignąć konkurencję w sieci. I właśnie w ten oto sposób narodził się e-commerce. W tym sektorze całość transakcji, od przedstawienia oferty, poprzez złożenie zamówienia i jego akceptację, aż po płatność odbywa się takimi kanałami jak telefon komórkowy, stacjonarny, faks lub najpopularniejszy Internet.

Najprościej mówiąc, specjaliści ds. e-commerce mają za zadanie sprawić, aby e-handel przebiegał bez problemu. To na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za nadzór i koordynowanie różnych procesów związanych z dystrybucją produktów lub usług w internecie. Może tu chodzić zarówno o sprzedaż konkretnych rzeczy (zarówno indywidualnym konsumentom, jak i firmom), ale także prowadzenie szkoleń z zakresu handlu internetowego, udzielanie wsparcie technicznego klientom czy tworzenie strategii marketingowych. Poza tym osoba na takim stanowisku prowadzi dokumentację dla operacji i transakcji wykonywanych przy pomocy narzędzi systemów e-commerce. Zawody specjalisty ds. e-commerce oraz e-commerce managera pojawiają się w coraz większej liczbie ogłoszeń. Zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników zgłaszają zarówno duże koncerny, większe i mniejsze przedsiębiorstwa, jak również niewielkie sklepy internetowe.

Wbrew pozorom praca w e-commerce nie jest prostym zadaniem. Swoich sił mogą tu próbować osoby, które potrafią poruszać się i dobrze czują się w cyfrowym świecie, świetnie władają językiem obcym i odnajdują się w międzynarodowym środowisku. Przy tym powinny też dysponować umiejętnościami komunikacyjnymi lub analitycznymi oraz mieć opanowany język programowania (między innymi aplikacji webowych, html lub css) i obsługę programów komputerowych – pakietów biurowych i graficznych. Ważne jest też to, aby być na bieżąco nie tylko z nowymi narzędziami wspomagającymi pracę w tej dziedzinie, ale również doskonale orientować się w rynku. Specjaliści e-commerce muszą bowiem prowadzić działania związane z analizą rynku, opracowywaniem strategii marketingowej, planowaniem i wdrażaniem działań mających na celu zwiększenie sprzedaży oraz zarządzać wszystkimi działaniami marketingowymi, w tym np.: e-mail marketing, SEM, SEO, social media, remarketing oraz content marketing.

Dla kogo?

Specjalista e-commerce jest stosunkowo nowym zawodem w naszym kraju. Znajdziemy jednak kierunki, które są poświęcone handlowi internetowemu. W zdecydowanej większości są to płatne studia podyplomowe. Poza tym coraz popularniejsze stają się liczne konferencje i szkolenia. Wkrótce zapewne także uczelnie wyższe stworzą nowe kierunki w tej dziedzinie. Najprawdopodobniej wyprą one te, które jeszcze do niedawna uważane były za najpopularniejsze. Powstają już nawet zestawienia specjalizacji, które prawdopodobnie z biegiem czasu staną się zbędne: 5 zawodów, które w przyszłości przestaną istnieć

Na razie jednak wśród najczęściej spotykanych wymagań rekrutacyjnych na stanowisko specjalisty do spraw e-commerce jest posiadanie dyplomu ukończenia wyższej uczelni ekonomicznej lub technicznej i kierunku związanego ze sprzedażą i promocją lub informatyką.

Zobacz kolejny artykuł

Mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco, czy powtórzy się sukces z 2014 roku

Reprezentacja Polski w siatkówce na siedząco rozpoczyna swoje zmagania na mistrzostwach świata. Biało-Czerwonych już na …

Mesut Oezil i jego problem z kadrą

Mesut Oezil od dziesięciu lat był jednym z filarów reprezentacji Niemiec. Teraz gdy mija dekada …