Wisła Kraków

Piłka nożna jest niewątpliwie najpopularniejszym sportem na świecie. To dyscyplina, która
może łączyć zwaśnione strony, jak również zgromadzonych obok siebie na trybunie polityków o zupełnie odmiennych poglądach.

Futbol w Polsce pojawił się na stałe w latach 80 XIX wieku. Pierwszym regionem, gdzie kopano piłkę na poważnie była Galicja. Z istniejących do tej pory klubów palmę pierwszeństwa posiadają Wisła Kraków i Cracovia. Jednak pierwszym klubem była założona w 1904 roku Pogoń Lwów, a już w 1906 nieśmiało zawiązuje się nowy klub Wisła Kraków. Inicjatywa wychodzi spośród uczestników turnieju piłkarskiego organizowanego jesienią tego roku dla krakowskich szkół gimnazjalnych. Tam wówczas wystąpiły m.in. dwie drużyny: “Niebiescy” (którzy niedługo po tym zmieniają nazwę na Wisła) i “Czerwoni”. To właśnie od nich zaczyna się właściwa historia Wisły Kraków, gdyż w 1907 roku z połączenia tych dwóch drużyn mówi się oficjalnie o nowym klubie. Wraz z zespołem zostało utworzone Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.

Zespół ten ma wyjątkową historię zapisaną w swoich annałach, a tak bardzo wplatającą się w historię Polski. Okres zaborów, brak możliwości manifestowania swojej przynależności narodowej stał się dla Wiślan okazją do pokazywania polskości i narodowej tożsamości. Z relacji świadków z okresu tworzenia klubu wiemy, że w momentach pełnych emocji sportowych pojawiały się skandowane okrzyki typu „Polacy i Wisła to Polska”. Właśnie polskość Wisły jest podkreślana jako znaczący element w krzewieniu patriotyzmu. Za to przywiązanie do polskości spotykały zespół na przestrzeni lat niemałe nieprzyjemności. Jednak klub nigdy się nie poddawał, zawsze z godnością przeciwstawiał się działaniom władz sportowych, za co kibice są mu do dzisiaj wdzięczni.

Niezbyt łatwo miała Wisla Krakow w latach stalinowskich, kiedy usilnie próbowano zmienić nazwę na Krakowską Gwardię. Presja wywierana na polskich piłkarzy, zmuszanie ich do przegrania meczu z drużyną ZSRR nie odniosła skutku. Nawet wielogodzinne rozmowy z politycznymi nie złamały Wiślaków. Mimo wszelkich wysiłków ze strony ówczesnych władz, nie udało się zrobić z Wisły Gwardzistów.

Wisła już od początku istnienia założyła, że ich celem jest promowanie polskiego sportu, a to można osiągnąć za sprawą zwycięstw. Zwycięstwa przychodziły szybko, a siła zespołu rosła. Wiślacy coraz bardziej udowadniali swoją przewagę na boiskach sportowych. Kilkanaście razy zdobywali tytuł Mistrza Polski, odnosili zwycięstwa w Pucharze Polski, w Lidze Polski w rozgrywkach ekstraklasy i wielu innych. Nie brakowało również osiągnięć na arenie międzynarodowej.

Dzisiaj po wielu przejściach związanych ze zmianą nazwy, barw klubowych, ponownie mamy Wisłę Kraków z białą pięcioramienna gwiazdą. To, że wszystkie elementy klubu są takie jak pierwotnie, można zawdzięczać kibicom, dla których przywiązanie do barw klubowych jest rzeczą najwyższej wagi. Po stuleciu istnienia klubu nadal jest tak samo.

Zobacz kolejny artykuł

Pracownicy z Ukrainy – jak zatrudnić legalnie?

Wśród polskich przedsiębiorców jest coraz większe zapotrzebowanie na zatrudnianie pracowników z Ukrainy. W jaki sposób …