Najnowsze informacje

Szukasz lekkiego zadaszenia nad wejściem? Pomyśl o poliwęglanie

Niedrogi, wytrzymały i bardzo lekki – poliwęglan to świetna alternatywa dla kapryśnego architektonicznego szkła. Jeśli szukasz prostego i trwałego sposobu, by osłonić wejście do domu przed deszczem i śniegiem, daszek z poliwęglanu to świetny wybór.

Na co dzień i do zadań specjalnych

Poliwęglan to tworzywo sztuczne o przezroczystości zbliżonej do szkła. Jest przy tym od szkła znacznie lżejszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, a do tego wielokrotnie tańszy od szkła hartowanego. Najodporniejsze odmiany poliwęglanu nadają się wyjątkowo wymagających zastosowań – to właśnie z nich wykonuje się szyby do kasków astronautów czy kierowców Formuły 1. Na co dzień spotkamy go w płytach CD, DVD czy BlueRay. Poliwęglanu używa się też powszechnie właśnie do budowy przeźroczystych zadaszeń, świetlików czy szklarni. W takiej roli idealnie sprawdza się zwłaszcza poliwęglan pokryty powłoką chroniąca przed promieniowaniem UV, która sprawi, że dłużej będzie wyglądał jak nowy. Do budowy zadaszenia można wykorzystać płyty z poliwęglanu litego lub nieco tańszego poliwęglanu komorowego, który w przekroju przypomina karbowaną tekturę.

Łatwość montażu

Dużą zaletą daszków z poliwęglanu jest ich niewielki ciężar, co przekłada się na lekką i nie rzucającą się w oczy konstrukcję wsporczą. Nie potrzeba tu sięgać po grube profile stalowe, jakich używa się zwykle przy daszkach szklanych – wystarczy trójkątny wspornik z płaskich blaszek, któremu możemy nadać ciekawą, artystyczną formę. Wsporników daszka nie musimy mocować do żelbetowego wieńca. Kotwy wystarczy umieścić w dowolnym miejscu muru (z ceramiki, betonu komórkowego czy silikatów), na takiej wysokości, która nam odpowiada.

Daszek w formie łuku

Daszki z poliwęglanu nie bez przyczyny często przybierają formę łuku – dzięki temu zadaszenie nie tylko ciekawie się prezentuje, ale również staje się bardziej wytrzymałe, a do tego nie sprzyja gromadzeniu się śniegu. Wąski daszek – nad pojedynczymi drzwiami – może być zarówno jedno- jak i dwuspadowy; w pierwszym przypadku wodę odprowadzamy w kierunku od ściany, w drugim – na boki. Ten ostatni ma nad jednospadowym jedną poważną przewagę: gdy w trakcie ulewy wychodzimy z domu, nie ryzykujemy, że na jego granicy spadnie na nas kaskada wody. Przy szerokim wejściu projektanci najczęściej decydują się jednak na jednospadowe zadaszenie, które ze ścianą styka się wzdłuż jednej, prostej linii. Jego konstrukcja jest wówczas zwykle na tyle solidna, że pozwoli na zewnętrznej krawędzi umieścić niewielką rynnę, która pozwoli odprowadzić wodę poza ścieżkę.

Zobacz kolejny artykuł

Mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco, czy powtórzy się sukces z 2014 roku

Reprezentacja Polski w siatkówce na siedząco rozpoczyna swoje zmagania na mistrzostwach świata. Biało-Czerwonych już na …

Mesut Oezil i jego problem z kadrą

Mesut Oezil od dziesięciu lat był jednym z filarów reprezentacji Niemiec. Teraz gdy mija dekada …

Jeden komentarz

 1. Taki Poliwęglan jak i wiele innych tworzyw sztuczny posiadamy w swojej ofercie.
  Zapraszam na naszą stronę internetową jak i do hurtowni przy ulicy Bielskiej 61 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.30

  Plexiland Płock
  Bielska 61
  09-400 Płock
  http://www.Plexiland.com