Smog – problem współczesnej Polski?

Zanieczyszczenia powietrza większość z nas kojarzy głównie z chińskimi megamiastami oraz amerykańskimi metropoliami – codziennością są przecież zdjęcia wykonane na tamtejszych ulicach, które przedstawiają mieszkańców poruszający się w maseczkach oddechowych mających filtrować powietrze z zanieczyszczeń. Wbrew jednak pozorom, problem smogu dotyczy również naszego kraju i naszego społeczeństwa, a w znacznej mierze za problemy z jakością powietrza odpowiadają węglowe piece grzewcze funkcjonujące w gospodarstwach domowych. Czy warto wymienić piec CO na nowoczesny kocioł klasy 5? Co nam może to dać?

Przyczyny smogu w polskich miastach

Pomimo tego, że media bardzo często zrzucają problem zanieczyszczeń powietrza, a w szczególności problem występującego w powietrzu pyłu PM10 i PM2,5, które to są najgroźniejsze dla zdrowia człowieka, na spaliny samochodowe, to rzeczywisty problem znajduje się w innymi miejscu – są to stare kotły węglowe oraz palenie w nich nie tylko paliwem niskiej jakości, ale również śmieciami. Jak pokazują statystyki, tego typu praktyki odpowiadają za blisko 80 procent wszystkich zanieczyszczeń dostających się do powietrza. Warto również zaznaczyć, że dotyczy to przede wszystkim gospodarstw domowych, a nie profesjonalnych zakładów przemysłowych, które są systematycznie sprawdzane pod kątem rygorystycznych norm prawnych związanych z dozwoloną emisją do atmosfery.

Walka z emisją z gospodarstw domowych

Podstawowym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami powietrza w Polsce powinno być zatem nie ograniczanie ruchu kołowego, ale przede wszystkim ograniczenie dostępności paliw niskiej jakości oraz modernizacja funkcjonujących w obiegu pieców CO – klas niższych niż 5. Dopiero wprowadzona niedawno klasa 5 kotłów CO zapewnia nam znaczną poprawę ekologii spalania, a tym samym zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – ulegają one spaleniu jeszcze zanim wydostaną się z kotła. Jednocześnie kotły klasy 5 zapewniają nam nie tylko znacznie efektywniejsze spalanie dostarczonego paliwa (najczęściej jest to ekogroszek lub pellet), ale również wymierne oszczędności finansowe związane z ogrzewaniem w sezonie grzewczym. Korzystanie z wydajniejszych paliw oraz poprawienie samego spalania i jego wydajności przekłada się na mniejsze zużycie paliwa grzewczego.

Ile kosztuje nowoczesny kocioł?

Przeglądając ofertę współczesnych producentów kotłów CO nie sposób dojrzeć, że nowoczesne kotły CO klasy 5 są znacznie droższe od wcześniejszych modeli. Wynika to nie tylko ze znacznego zaawansowania technologii, ale również wymogów, którym tego typu kotły muszą spełnić. Do kotłów klasy 5 zastosowanie ma norma PN EN 303-5:2012, która wymaga, aby piec był nie tylko w pełni automatyczny, ale również nie posiadał dodatkowego paleniska. Jednocześnie piec klasy 5 musi spełnić rygorystyczne normy samej emisji spalin, które osiąga przy spalaniu wskazanych przez producenta paliw.

Dofinansowanie do zakupu kotła CO?

Pomimo jednak tego, że nowoczesne kotły CO kosztują nawet po kilkanaście tysięcy złotych, nie zawsze powinniśmy się obawiać aż takich kosztów. Wiele samorządów z obszarów, które są najbardziej narażone na problem zanieczyszczeń powietrza oferuje bardzo preferencyjne dofinansowania oraz ulgi mające na celu zachęcić mieszkańców nie tylko do zakupu nowoczesnych i ekologicznych kotłów, ale również do wymiany już posiadanych. Warto mieć na uwadze, że często takie dofinansowania potrafią osiągnąć nawet osiemdziesiąt procent ceny zakupu nowoczesnego kotła węglowego.

Podsumowują, decydując się na nowoczesny kocioł klasy 5 możemy nie tylko w wyraźny sposób przyczynić się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez nasze gospodarstwa domowe w sezonie grzewczym, kiedy to problem smogu jest największy, ale również zaoszczędzić na samym ogrzewaniu. Nowoczesne kotły CO są znacznie wydajniejsze w swojej pracy, a tym samym do uzyskania określonych temperatur w mieszkaniu czy domu wystarczy spalenie mniejszej ilości paliwa.

Zobacz kolejny artykuł

Dlaczego warto inwestować w złożone kampanie reklamowe?

Pierwsze przykazanie specjalisty do spraw promocji mówi o konieczności poszukiwań najlepszych nośników reklamy. Niestety w …

Na czym polega piaskowanie metali?

Każdy materiał z czasem zaczyna się zmieniać, dzięki czemu może np. przybrać inny kolor. Oczywiście …

Jeden komentarz

  1. Trzeba walczyć ze smogiem! Ja już jakiś czas temu wymieniłem stary kocioł na piec na pelet KOSTRZEWA. Polecam wszystkim serdecznie. Swojego kupiłem na http://www.wojciechowski.co.pl i polecam tą firmę – pomogą dobrać odpowiednie urządzenie.