Pompa ciepła powietrze-woda jako jedyne źródło ogrzewania w domu

Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania domu warto rozważyć wszelkie opcje od pieców na paliwa stało, przez gaz, po ogrzewanie pompą ciepła. Wiele wątpliwości pojawia się w przypadku tej ostatniej opcji, choć niepotrzebnie – szczególnie w przypadku pompy ciepła typu powietrze-woda, która jest bardzo dobrym, efektywnym źródłem ogrzewania niezależnie od pory roku. Warto się jej przyjrzeć i przekonać się, że to idealny pomysł, by w ten sposób zapewnić sobie optymalną, przytulną temperaturę w każdym pomieszczeniu w domu.

Wykorzystanie temperatury otoczenia

Warto najpierw uświadomić sobie, jak działa pompa ciepła, co pozwoli na zrozumienie, dlaczego ten sposób ogrzewania jest bardzo dobrym wyborem. Dodatkowo będzie się wiedzieć, w jaki sposób dobrać pompę ciepła, by działała tak, jak byśmy tego chcieli.

Pompa ciepła typu powietrze-woda może składać się z dwóch jednostek: zewnętrznej (poza budynkiem) i wewnętrznej (w budynku), połączonych ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym lub tylko jednej (tzw. monobloku, znajdującego się poza budynkiem. Parownik znajdujący się w jednostce zewnętrznej odbiera ciepło z powietrza i z jego pomocą podnosi temperaturę czynnika chłodniczego, który kierowany jest do sprężarki, gdzie oddaje ciepło w skraplaczu, by następnie powrócić do parownika. Ciepło za to zostaje już odebrane przez wodę grzewczą, która w razie potrzeby jest dogrzewana w opcjonalnie montowanym podgrzewaczu elektryczny. Następnie pompa obiegowa kieruje wodę do instalacji grzewczej (c.o.) lub na wężownicę podgrzewacza wody użytkowe (c.w.u).

W ten sposób przy nieznacznym wykorzystaniu energii elektrycznej można podgrzać wodę, która następnie ogrzeje nasz dom i da nam ciepłą wodę użytkową.

Ważne parametry

Najważniejszymi wartościami przy wyborze pompy ciepła typu powietrze-woda są moc grzewcza i sprawność urządzenia, które decydują o ekonomicznej efektywności inwestycji. Należy zwrócić uwagę na to, że wymagania energetyczne domu nie mogą determinować wysokości wyżej wymienionych wartości, gdyż im większa różnica między temperaturą powietrza i oczekiwanej temperatury wody w pompie, jej moc grzewcza może być niższa, więc, w zależności od przewidywanych wahań temperatur (szczególnie zimą), o wiele mądrzej jest wybrać silniejszą pompę ciepła.

W przypadku ogrzewania całorocznego warto zdecydować się na pompę ciepła powietrze-woda rodzaju split – tzn. podzieloną na jednostki zewnętrzną i wewnętrzną – dzięki czemu będzie zachodzić mniejsza szansa na zamarzanie wody w skraplaczu, co może wiązać się z większymi kosztami.

Dowiedz się więcej na: https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzewoda-do-co-cwu-chlodzenia/

Zobacz kolejny artykuł

Rozwód a separacja

Podstawą orzeczenia rozwodu, jak i separacji między małżonkami jest wystąpienie między nimi rozkładu pożycia. Inne …

Dlaczego warto inwestować w złożone kampanie reklamowe?

Pierwsze przykazanie specjalisty do spraw promocji mówi o konieczności poszukiwań najlepszych nośników reklamy. Niestety w …