Nowatorski, mobilny system alarmowy w zasiegu Twojej ręki. Domofony i wideodomofony – poradnik praktyczny

Nowoczesne rozwiązania stosowane w ramach tak zwanych inteligentnych domów znacznie zwiększają komfort przebywania w budynku, ale także zwiększają bezpieczeństwo domowników. Doskonałym przykładem mogą być tutaj między innymi nowoczesne, często mobilne systemy domofonów i wideofonów, które same w sobie pozwalają zadbać o bezpieczeństwo domowników (możemy określić, kto wchodzi na posesję), a także być częścią większego systemu zabezpieczeń, w tym systemu monitoringu i zabezpieczeń. Co ciekawe, urządzenia te mają również nowoczesną i elegancką estetykę, więc dobrze wkomponowują się we współczesny wystrój wnętrz i aranżację posesji. Jakie urządzenia sprawdzą się w domkach jednorodzinnych i co warto o nich wiedzieć?

Co wybrać do domku jednorodzinnego – domofon czy wideofon?

Nowoczesne systemy pozwalające na zabezpieczenie wejścia do domu z reguły łączą w sobie funkcje, jakie do tej pory miały dwa osobne urządzenia – domofon i wideofon. Oczywiście, jeżeli chcemy, możemy zdecydować się na podstawowy zestaw domofonowy bez kamery i innych dodatkowych opcji. Najczęściej w takim przypadku wybierane jest urządzenie analogowe, które służą praktycznie wyłącznie do zdalnego otwierania drzwi. Inną propozycją zaliczaną do tradycyjnych prostych rozwiązań są domofony cyfrowe, które dodatkowo umożliwiają otwieranie furtki wejściowej na posesję przy pomocy krótkiego kodu lub specjalnej karty magnetycznej bądź chipa.

Osoby szukające rozwiązań bardziej zaawansowanych, które jednocześnie pozwolą na zwiększenie komfortu przebywania w domu oraz poczucie bezpieczeństwa, powinny postawić na specjalne systemy domofonów lub wideofonów, jakie można podłączyć do innych systemów w domu np. monitoringu czy alarmu. Z reguły domofon wybierany jest, gdy bramka wejściowa jest położona blisko domu i nic nie utrudnia zobaczenia tego, kto stoi przed nią. Wideofony to z kolei dobre rozwiązanie w momencie, gdy posesja jest rozległa, a widok na wejście na nią jest osłonięty np. przez drzewa.

Z jakimi instalacjami można połączyć nowoczesny domofon?

Jak to zostało wyżej wspomniane, nowoczesne domofony i wideofony mogą być częścią większych systemów nazywanych ogólnie inteligentnymi domami. Co może zatem być zintegrowane z domofonem? Może to być np. system oświetlenia na drodze prowadzącej od bramy do wejścia domu, a także samego wejścia do domu. Osoby montujące czujniki domofonowe przy bramie samochodowej mogą zdecydować się na ich zintegrowanie z bramą wjazdową do garażu, która będzie otwierać się w momencie otwarcia bramy wjazdowej na posesję poprzez domofon. Zobacz również Możliwości inteligentnego domu. Czym może sterować automatyka budynkową?

O czym jeszcze warto wiedzieć decydując się na nowoczesne domofony?

Wybierając system domofonów warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania, które pozwalają pełne dopasowanie do potrzeb użytkownika – podstawowe wersje mogą być rozbudowywane. Warto też zwracać uwagę na to, czy urządzenia mają odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią, czy ekspozycją na wysokie bądź zmienne temperatury, co pozwoli na ich montaż praktycznie w dowolnym miejscu na posesji.

Zobacz kolejny artykuł

Czym jest system monitoringu?

Budowa monitoringu wizyjnego, czyli systemu telewizji przemysłowej, to dziś spore wyzwanie technologiczne. Dążenie do coraz …