Kosiarka elektryczna czy spalinowa – którą wybrać?

Koszenie trawnika wcale nie musi być trudną i żmudną czynnością, o ile pod ręką będziemy mieć odpowiedni sprzęt, dopasowany do wielkości murowy oraz naszych indywidualnych preferencji. Jaka kosiarka do ogrodu to zatem właściwy wybór?

Jaką kosiarkę do ogrodu wybrać? Wariant elektryczny czy też spalinowy?

Zarówno kosiarka elektryczna, jak i spalinowa ma swoje zalety. Ta pierwsza jest niezwykle wygodna w użytkowaniu. Zwykle bowiem ma nieduże gabaryty i jest lekka, co przekłada się na łatwość manewrowania. Nie emituje również spalin i jest cichsza w porównaniu z wariantem spalinowym. Ma jednak niższą moc, a jej zasięg działania jest ograniczony kablem zasilającym.

Podstawowymi atutami kosiarki spalinowej jest jej bezprzewodowość oraz wysoka moc. Dzięki nim wariant ten jest chętnie wybierany, nawet pomimo swych wad, takich jak głośna praca, emisja spalin czy też spora waga.

Na jaki wariant warto się zatem zdecydować? Wiele zależy od powierzchni trawnika. Kosiarka elektryczna sprawdzi się w sytuacji, gdy nie będzie ona przekraczać 500 m2. Powyżej tej wartości lepiej sprawdza się kosiarka spalinowa, która ma większą wydajność.

Co więcej, zdecydowanie lepiej radzi sobie z wysoką trawą i nierównym terenem. Dlatego jeżeli murawa jest mała, acz bardzo zaniedbana, wówczas lepszym wyborem może okazać się wariant spalinowy.

Jaka kosiarka spalinowa będzie dobrym wyborem?

Z uwagi na swoją wydajność i funkcjonalność kosiarki spalinowe cieszą się dużą popularnością. Są chętnie wybierane nie tylko przez posiadaczy dużych trawników, ale również właścicieli tych mniejszych, którzy traktują zakup tego sprzętu jako inwestycję na przyszłość. Aby jednak kosiarka spalinowa spełniła nasze oczekiwania, musi mieć odpowiednie parametry techniczne. Podczas jej wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • moc – wysoką wydajność pracy gwarantują kosiarki spalinowe o mocy 4-6 KM. Doskonale radzą one sobie nawet z wysoką trawą i zróżnicowanym terenem,
  • szerokość robocza – wraz z mocą wpływa na wydajność pracy danego sprzętu. Im jest ona większa, tym więcej trawy będziemy w stanie skosić za pomocą jednego przejazdu. Kosiarki o mocy 4-6 KM zwykle oferują szerokość roboczą około 50 centymetrów, przez co odznaczają się również sporym ciężarem,
  • rodzaj silnika – biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżniamy kosiarki spalinowe z silnikiem dwusuwowym i modele z silnikiem czterosuwowym. Te pierwsze zużywają zdecydowanie więcej paliwa, są głośniejsze i emitują duże ilości spalin. Nie są zatem komfortowe w użytkowaniu. Odznaczają się za to większą mocą i niewielką wagą, przez co sprawdzają się szczególnie dobrze na wymagającym, nierównym terenie.

Z kolei kosiarki spalinowe wyposażone w silnik czterosuwowy emitują mniej spalin, są tańsze w eksploatacji oraz nie wytwarzają aż tyle hałasu. Ich wadą jest jednak niższa moc i spory ciężar, który utrudnia manewrowanie sprzętem.

Jaka kosiarka elektryczna sprawdzi się najlepiej?

Jak zostało wspomniane, jeżeli nasz trawnik ma powierzchnię mniejszą niż 500 m2, z powodzeniem możemy zdecydować się na tańszą kosiarkę elektryczną. Sprawdza się ona wręcz doskonale w przypadku osiedla domków jednorodzinnych, gdzie wariant spalinowy byłby zbyt głośny dla sąsiadów.

Wybierając kosiarkę elektryczną, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy została ona wyposażona w system chłodzenia silnika. Dzięki temu nie będziemy musieli się obawiać, że w trakcie pracy dojdzie do jego przegrzania, co zmusiłoby nas do przerwania koszenia i jego ponownego rozpoczęcia, gdy silnik się ochłodzi. Zdecydowanie zwiększyłoby to czasochłonność zajęcia.

Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne, które przesądzają o funkcjonalności sprzętu:

  • moc – kosiarki elektryczne są bardzo zróżnicowane pod względem mocy. Na rynku znajdziemy urządzenia, których moc wynosi od 700 do nawet 2000 W. Jeżeli jednak zależy nam na dobrym jakościowo sprzęcie, który poradzi sobie z nieco większą trawą i bardziej zróżnicowanym terenem, lepiej nie decydować się na kosiarki o mocy poniżej 1000 W. W takich warunkach odpowiednie będą te z przedziału 1400-1700 W i więcej,
  • szerokość robocza – parametr ten wpływa na wydajność koszenia. Im jest on większy, tym więcej trawy jest w stanie skosić kosiarka w trakcie jednego przejazdu i tym cięższe jest urządzenie, co zaś może utrudniać manewrowanie nim. Jeżeli zależy nam na przyzwoitej wydajności, zdecydujmy się na wariant mający co najmniej 40 centymetrów szerokości roboczej,
  • długość przewodu zasilającego – powinna być dopasowana do wielkości ogrodu. Wówczas nie będzie konieczności stosowania przedłużacza. Nie zawsze jednak jest to możliwe, dlatego należy zadbać o to, aby kabel zasilający był jak najdłuższy.

Warto wiedzieć, iż na rynku dostępne są również kosiarki akumulatorowe. Odznaczają się podobnymi parametrami co warianty elektryczne, jednak mają nad nimi tę przewagę, iż są bezprzewodowe. Ich zasięg nie jest zatem ograniczony długością kabla, co stanowi spore udogodnienie. Niestety, należy pamiętać o ich naładowaniu.

Problem stanowi również ograniczony czas pracy kosiarek akumulatorowych, determinowany pojemnością i rodzajem akumulatora. Jeżeli zatem decydujemy się na ten sprzęt, wybierzmy model z akumulatorem litowo-jonowym. Wariant ten będzie szybko się ładował i stosunkowo wolno tracił energię.

Kosiarka ogrodowa, niezależnie od rodzaju, powinna również mieć odpowiednie wyposażenie. Szczególnie praktycznym elementem jest kosz, do którego trafiać będzie ścięta trawa. Dzięki niemu nie będziemy musieli grabić skoszonego terenu.

Podsumowując, to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od powierzchni naszego trawnika – powyżej 500 m2 lepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe. Pod uwagę należy również wziąć nasze możliwości finansowe oraz indywidualne preferencje. Wówczas na pewno wybierzemy sprzęt, którego parametry techniczne będą odpowiadać naszym potrzebom.

Zobacz kolejny artykuł

Rozwód a separacja

Podstawą orzeczenia rozwodu, jak i separacji między małżonkami jest wystąpienie między nimi rozkładu pożycia. Inne …

Dlaczego warto inwestować w złożone kampanie reklamowe?

Pierwsze przykazanie specjalisty do spraw promocji mówi o konieczności poszukiwań najlepszych nośników reklamy. Niestety w …