Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?

Zastanawiasz się jak sprawdzić właściciela konta bankowego, który wystawia jakiś przedmiot na sprzedaż online? Nie możemy wykonać tego samodzielnie. Dane osobowe chroni RODO oraz Ustawa Prawo bankowe, która zabrania bankom udostępniania danych osobowych klienta. Naszą tożsamość mogą jednak zweryfikować pożyczkodawcy czy banki. Zrobią to np. za pomocą usługi Kontomatik. Jak ona działa?

Kiedy ważna jest weryfikacja tożsamości?

Sprawdzenie tożsamości drugiej osoby powinno być dla nas ważne np. wtedy, gdy wykonujemy zakupy przez serwisy aukcyjne online. Weryfikacja danych kontrahenta istotna jest również podczas ubiegania się o pożyczkę np. w https://askredyt.pl/ czy podczas transakcji bankowych.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego samodzielnie? Nie mamy takiej możliwości. Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) zabrania udzielania jakichkolwiek informacji o osobie trzeciej. Co więcej, przepisy te zaostrza Ustawa Prawo bankowe, która zabrania bankom udostępniania danych osobowych klienta.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy to my ubiegamy się o jakiś produkt w firmach finansowych czy usługowych. Pożyczkodawcy mają możliwość zweryfikowania naszych danych np. za pomocą usługi Kontomatik. Sprawdzenie informacji o kliencie nie jest tylko przywilejem większości instytucji, ale przede wszystkim ich obowiązkiem. Usługi sektora finansowego mogą być świadczone wyłącznie osobom pełnoletnim, które są wiarygodne finansowo i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych.

Czym jest i jak działa Kontomatik?

Jedną z możliwości błyskawicznego sprawdzenia konta bankowego klienta firmy pożyczkowej jest skorzystanie z Kontomatik. To usługa, która działa w czasie rzeczywistym, dlatego w kilka sekund daje pożyczkodawcy wgląd w historię płatności przypisaną do naszego konta bankowego.

Aplikacja w pełnej wersji działa od 2016 roku. To znak rozpoznawczy marki Kontomierz.pl. Usługa dostępna jest w 8 krajach, obsługuje 95 banków na całym świecie. Dzięki Kontomatik pożyczkodawcy czy pracownicy banku mogą bardzo szybko sprawdzić właściciela konta bankowego. Mogą również ocenić jego zdolność kredytową przed przyznaniem kredytu czy pożyczki.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego za pomocą Kontomatik?

Usługa Kontomatik jest bardzo prosta w działaniu. Aplikacja działa zarówno na telefonach, tabletach czy komputerach. Co więcej, do jej obsługi wystarczy internet i konto bankowe. Zadaniem klienta wybranej firmy jest:

  • otworzenie na urządzeniu mobilnym aplikacji;
  • zalogowanie się do niej przy użyciu danych służących do wejścia na konto bankowe;
  • potwierdzenie jednym kliknięciem przekazania dostępu usługodawcy;

Po tej procedurze pożyczkodawca otrzymuje wgląd w nasze dane oraz historię dokonanych przez nas transakcji pieniężnych. Wierzyciel widzi zarówno nasze wydatki, jak i dochody. To od nich w dużej mierze zależy nasza wypłacalność, która jest niezbędna do uzyskania pożyczki czy kredytu.

Działanie Kontomatik oparte jest o interfejs API (ang. API – Application Programming Interface), który pozwala na komunikowanie się ze sobą różnego rodzaju oprogramowań. Dzięki temu urządzenia klientów i usługodawców mogą się szybko łączyć i wymieniać danymi.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego bez aplikacji? Jest to możliwe dzięki przelewowi złotowemu lub groszowemu. Jest to tradycyjny sposób weryfikacji tożsamości klienta. Polega on na przelaniu symbolicznej kwoty (1 gr lub 1 zł) na konto bankowe pożyczkodawcy. W ten sposób potwierdzamy przynależność do nas podanego we wniosku o pożyczkę rachunku bankowego. Nie jest to najszybszy sposób potwierdzenia danych, jednak jest on dostępny u większości pożyczkodawców.

Pożyczki bez weryfikacji konta bankowego

Nie każdy wnioskujący o pożyczkę posiada konto bankowe. Nie jest ono niezbędne do tego, aby ubiegać się o dodatkowe pieniądze. Dla pożyczkodawcy najważniejsze jest to, abyśmy posiadali zdolność kredytową i uregulowali płatność na czas. Pożyczki bez weryfikacji konta bankowego dostępne są online. Aplikując o nie nasze dane zostaną sprawdzone w inny sposób.

Jedną z możliwości jest weryfikacja właściciela konta poprzez telefon. Jako klienci danej firmy zostaniemy poproszeni o podanie kilku istotnych informacji, które zawarte są w naszym dowodzie osobistym. Jeśli będą się one pokrywały, nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Kolejną opcją jest sprawdzenie naszych danych poprzez kuriera, który dostarczy nam do domu dokumenty związane z pożyczką. Jego zadaniem również jest porównanie danych zawartych w aplikacji z tymi, które znajdują się w naszym dokumencie tożsamości.

Jako, że nie każdy klient firmy pożyczkowej posiada rachunek bankowy, wierzyciele umożliwiają odbiór pieniędzy z pożyczki na poczcie. Służy do tego czek GIRO, w którym zawarte są dane pożyczkobiorcy, pożyczkodawcy oraz kwota, która ma nam zostać wypłacona. W trakcie transakcji pracownik poczty zweryfikuje naszą tożsamość.

Na rynku finansowym dostępne są również pożyczki udzielane w domu. To produkt, który cieszy się uznaniem szczególnie wśród osób starszych czy matek, które nie mogą pozwolić sobie na wizytę w placówce firmy. Seniorzy często też nie posiadają konta w banku, aby móc wnioskować o pożyczkę drogą elektroniczną, dlatego pożyczka w domu jest dla nich odpowiednia. Pracownik wybranej przez nas instytucji odwiedza nasze miejsce zamieszkania we wskazanym przez nas terminie, sprawdza nasze dane oraz poprawność wypełnienia wniosku. Jeśli wszystko się zgadza, wypłaca nam pieniądze. W takiej sytuacji nasza zdolność kredytowa badana jest na podstawie informacji uzyskanych z rejestrów BIK czy KRD. Nie potrzebny jest zatem wgląd na konto.

Zobacz kolejny artykuł

Dlaczego gra u legalnego bukmachera jest tak ważna?

Obstawianie wyników w zakładach bukmacherskich cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze nigdy nie było również …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.