Czym pomalować metalową ramę łóżka?

Odkryłeś na strychu lub znalazłeś na pchlim targu piękną, metalową ramę łóżka? Nie musisz jej wyrzucać czy skazywać na stratę – możesz ją odnowić. Dzięki temu stanie się prawdziwą ozdobą Twojego wnętrza. W jaki sposób to zrobić? Czym ją pomalować? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym zachwycisz domowników „nowym” meblem.

Sprawdź stan mebla

Zanim podejmiesz decyzję, co zrobić z odnalezioną ramą, przyjrzyj się jej dokładnie. Zobacz, ile pracy będzie kosztowało Cię doprowadzenie jej do stanu używalności. Gdy zauważysz na niej rdzę, to nie musi jeszcze oznaczać, że nie uda się jej odnowić. Jeśli proces korozji nie jest na zbyt zaawansowanym etapie, wówczas możesz spróbować zdjąć rdzę za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki. Zanim to zrobisz, zetrzyj z mebla wszelki kurz czy inne zabrudzenia za pomocą detergentu.

Przemyśl aranżację pomieszczenia

Gdy zakończysz czyszczenie ramy, możesz przystąpić do malowania. W pierwszej kolejności zastanów się nad tym, jak ma wyglądać sypialnia, w której postawisz łóżko. Jeśli to będzie pomieszczenie Twoich dzieci, wtedy zastanów się, czy oprócz położenia farby, nie dodać dodatkowych elementów dekoracyjnych. Mogą to być np. malowidła ulubionych zwierząt Twojej pociechy lub jej imię. Poza tym weź pod uwagę też inne elementy aranżacji, takie jak kolor ścian pokoju, barwę zasłon i podłogi, znajdujące się tam dodatki itp. Dopiero gdy przemyślisz te wszystkie aspekty, zdecyduj się na konkretną farbę.

Zdecyduj się na materiały wykończeniowe

Możesz pomalować ramę swojego nowego łóżka na różne sposoby.

Mało popularną metodą jest wykorzystywanie do tego celu farby strukturalnej, która może stworzyć interesującą fakturę na powierzchni metalowej konstrukcji. Jednak ze względu na delikatne kruszywo, maluje się je patyną, która scala i nadaje powłoce intensywny, szlachetny i metaliczny kolor.

Wiele osób może też polecić zastosowanie farb w sprayu. Ich największym atutem jest duże zróżnicowanie kolorów, spośród których z pewnością wybierzesz taki, który z łatwością dopasujesz do aranżacji swojego wnętrza. Co więcej, korzystając z tego sposobu aplikacji, możesz wygodnie i stosunkowo szybko pokryć całą ramę.

Rozwiązaniem, które zapewni największą trwałość i krycie, będzie położenie na ramę farby do metalu. Najlepiej jest wybierać produkty „3 w 1” (np. Nobiles Stalochron), które zawierają w sobie grunt, podkład i emalię. Używając tego rodzaju farby, możesz niemal od razu pokryć nią ten ozdobny element łóżka i oszczędzić swój czas. Pamiętaj też, by zachować 6-godzinną przerwę między aplikacją kolejnych warstw. Co prawda, używając farby w płynie, będziesz musiał poświęcić trochę czasu, by nałożyć ją pędzlem (owalnym lub płaskim) i skupić się na odręcznym pomalowaniu najmniejszych szczegółów ramy. Jednak tylko taki rodzaj farby zapewni skuteczną ochronę mebla na kilka lat oraz jest w stanie utrzymać intensywny kolor przez długi czas.

Przeczytaj też, jak wybrać najlepsze kolory do sypialni.

Zobacz kolejny artykuł

Zanim zaczniesz treningi koniecznie zobacz buty do treningu damskie

Z każdym dniem rośnie świadomość społeczeństwa co do istoty aktywności fizycznej w naszym życiu. Coraz …