Charakterystyka kamieni nagrobnych

Do wyrobu nagrobków wykorzystuje się różnego typu kruszywo. Najpopularniejszymi materiałami są naturalne kamienie jak: granit, piaskowiec, albo marmur. Bardzo często używa się również sztucznych zamienników np. lastriko.

Naturalne kamienie

Bardzo często firmy produkujące nagrobki, rekomendują do ich wyrobów granit. Materiał ten doskonale nadaje się jako materiał na nagrobki, dlatego, że jest odporny na działanie czynników zewnętrznych i temperatury. Jest on wytrzymały i bardzo dobrze sprawdza się na zewnątrz. Poza tym, jest prosty w utrzymaniu, bo jego pielęgnacja nie jest wymagająca. Dodatkowo, występuje on w różnych kolorach. Innym naturalnym materiałem, który bardzo dobrze prezentuje się w formie płyt nagrobnych jest marmur. Jest on jednak mniej wytrzymały na działanie zmiennych temperatur niż granit i podczas mrozu może ulec uszkodzeniu. Dobrym wyborem na materiał nagrobkowy jest również piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że struktura tego tworzywa jest zupełnie inna od marmuru i granitu. Pielęgnacja i utrzymanie pomnika z piaskowca jest pracochłonna. Mimo wszystko, wiele osób decyduje się właśnie na ten kamień, bo przy odpowiednim czyszczeniu i ochronie, wygląda on elegancko przez długi czas. Wybierając kamień na nagrobek trzeba zapoznać się z właściwościami danego materiału. Warto poprosić o pomoc zaufaną firmę kamieniarską jak: http://www.pomniki.eu/, która doradzi właściwy materiał i korzysta ze skał najwyższej jakości. Jest to o tyle istotny, że każdy kamień ma inne właściwości i więc warto poprosić o fachową poradę.

Tworzywo sztuczne

Sztucznym kamieniem, który często używany jest do wyrobu nagrobków jest lastriko. Jest to połączenie wody, cementu i kruszywa o powierzchni mozaiki. Oczywiście jego cena jest wyraźnie niższa od naturalnych kamieni, ale wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne również jest mniejsza. Na rynku coraz większą popularnością cieszą się też chińskie zamienniki naturalnych tworzyw. Wyglądem nie ustępują one prawdziwemu granitowi, marmurowi czy piaskowcowi, ale ich wytrzymałość jest dużo mniejsza.

Kolor tworzywa

Kolor kamienia nagrobnego powinien zależeć, nie tylko od preferencji zamawiającego, ale również od samej lokalizacji nagrobka. Przykładowo, jeśli znajduje się on w zacienionym miejscu, lepiej zdecydować się na jasną płytę, by dodać kontrastu. Należy pamiętać, że z upływem lat kolor naturalnego kamienia ulega zmianie. Dzieje się to przede wszystkim pod wpływem temperatury. Warto również pamiętać, że kolor wyraźnie wpływa na cenę kamienia. Jasne kruszywo granitowe jest tańsze niż ciemne.

Jak widać, przy wyborze kamienia nagrobnego ważnych jest kilka elementów. Oczywistym jest, że w wielu przypadkach głównym czynnikiem wyboru jest cena materiału, ale warto również zapoznać się z jego właściwościami, kolorem i wziąć pod uwagę także umiejscowienie samego nagrobka.

Zobacz kolejny artykuł

Czym jest system monitoringu?

Budowa monitoringu wizyjnego, czyli systemu telewizji przemysłowej, to dziś spore wyzwanie technologiczne. Dążenie do coraz …