ABC raka jelita grubego — czyli to musisz koniecznie wiedzieć

Rak jelita grubego jest chorobą, która dopada miliony osób na całym świecie. Z roku na rok coraz więcej Polaków mierzy się z tym rodzajem nowotworu. Ryzyko zachorowania jest tak wysokie, że dziś rak jelita grubego zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowań na nowotwory. Aby móc rozpocząć walkę z tą chorobą, trzeba poszerzyć swoją wiedzę, gdyż wzrost świadomości wśród społeczeństwa może uratować nasze życie lub naszych bliskich.

Jak powstaje rak jelita grubego?

W dużym uogólnieniu rak jelita grubego wiąże się z polipem gruczolakowatym. Jedynym sposobem, dzięki któremu można wykryć ten rodzaj nowotworu, jest dokonanie badania kolonoskopii. W szczególności osoby, u których członkowie rodziny mieli do czynienia z rakiem jelita grubego, powinni dokonywać systematycznych badań profilaktycznych.

Kto szczególnie narażony jest na wystąpienie raka jelita grubego?

Istnieje wiele czynników, które znacznie podnoszą ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu. Prawda jest jednak taka, że nawet nie będąc w grupie ryzyka, może okazać się, że rak dotknie akurat nas.

Najpopularniejsze czynniki ryzyka

 

  • wiek — osoby powyżej 60 roku życia muszą znacznie częściej dokonywać badań kolonoskopii, gdyż ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu znacznie wzrasta.
  • waga — nie da się ukryć, że otyłość jest czynnikiem, który można znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego.
  • stany zapalne jelita — przede wszystkim wrzodujące zapalenie jelita grubego podnosi ryzyko raka.
  • aktywność fizyczna — poniekąd wiąże się ona z wcześniej wspomnianą otyłością, dlatego trzeba wiedzieć, że siedzący tryb życia bywa bardzo niebezpieczny nawet w kontekście raka jelita grubego.
  • dziedziczność.

Objawy, na które musisz zwrócić uwagę

Jednym z częstszych objawów jest tzw. krwawienie utajone. Poza tym innymi symptomami może być też częste i dotkliwe bóle brzucha. Do tego należy zwrócić uwagę, kiedy często miewamy problemy z zaparciami i biegunkom. Zazwyczaj występują one wtedy naprzemiennie i w bardzo krótkich odstępach czasowych. Osoby chorujące na raka jelita grubego miewają również problemy z wagą. Dlatego, jeśli dostrzeżesz u siebie powyższe objawy, a do tego spadek wagi ciała, to koniecznie zgłoś się do lekarza w celach wykonania niezbędnych badań.

Jak leczyć raka jelita grubego?

Najczęściej specjaliści zalecają połączenie chemioterapii, leczenia chirurgicznego oraz zastosowanie radioterapii. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim stopniu rozwinął się nowotwór. Niemal zawsze najważniejsze jest usunięcie guza.

Działaj i walcz

Obecnie istnieje wiele miejsc, gdzie warto poszukiwać pomocy, kiedy zostanie u nas zdiagnozowany rak jelita grubego. Jedną z takich placówek jest Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej — chirurgia-onkologia.com.pl/leczenie-raka-jelita-grubego/. W takim miejscu można szukać pomocy i walczyć o siebie lub swoich bliskich. W końcu rak to nie jest wyrok śmierci, najważniejsze jest jego szybkie wykrycie i podjęcie leczenia.

Zobacz kolejny artykuł

Rozwód a separacja

Podstawą orzeczenia rozwodu, jak i separacji między małżonkami jest wystąpienie między nimi rozkładu pożycia. Inne …

Dlaczego warto inwestować w złożone kampanie reklamowe?

Pierwsze przykazanie specjalisty do spraw promocji mówi o konieczności poszukiwań najlepszych nośników reklamy. Niestety w …

Jeden komentarz

  1. Witam.. Mój ojciec ma raka trzustki, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa “chodzi na imprezy chemiczne” czyli na cykle chemii i Tato wyszukał w necie Sklep internetowy i kupił tam ekstrakt konopny CBD + CBDA 6 % , napisze stronę choć co nie który będą odbierać to za reklamę www konopiafarmacja pl , ale warto kupić takie rzeczy z sprawdzonych źródeł Świeże wyniki rezonansu – choroba cofnęła się o 40%. Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans a teraz przychodzą i robią “rybkę”…. Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud…. hmm