Wojewoda mazowiecki z wizytą w Płocku

Podczas wizyty w Płocku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera mówił między innymi o rządowych programach socjalnych i dofinansowaniu budowy dróg lokalnych. Odniósł się też do zadłużenia gminy Staroźreby.

Podczas wizyty w Płocku wojewoda mazowiecki w towarzystwie senatora PiS Marka Martynowskiego oraz szefowej płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marleny Mazurskiej spotkał się z lokalnymi dziennikarzami. Podczas konferencji prasowej Zdzisław Sipiera mówił o sprawach Płocka i regionu. – Warto przypomnieć, że środki, jakie trafiają z budżetu państwa do samorządów, są coraz większe. W ciągu trzech latach wzrosły o 100 miliardów złotych. Widzimy to w postaci konkretnych efektów, m.in. zasobności rodzin i zasobności samorządów. To bardzo ważny sygnał, że Polska się bogaci. Czy to oznacza, że już wszystko załatwiliśmy w kraju? Nie, jeszcze wiele lat przed nami. Realizowane obecnie programy rządowe są nacechowane na współpracę z samorządami. Czy rozwiążą wszystkie możliwe potrzeby? Uczestniczyłem w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, podczas którego była omawiana sytuacja w oświacie. Chyba nikt nie powie, że nauczyciele zarabiają za dużo. Podobnie pracownicy Urzędu Wojewódzkiego czy służb i inspekcji. Oni wszyscy zarabiają za mało – mówi Zdzisław Sipiera.
Przy tej okazji wojewoda zapewnił, że nie będzie problemu z miejscami w szkołach dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. – Będą oczywiście pewne napięcia. Jeśli w szkole jest sto miejsc, a chętnych jest czterysta osób, to będą problemy, takie jak są co roku. Nie będzie jednak jakiejś tragedii – dodaje Zdzisław Sipiera.
Wojewoda przypomniał o możliwości ubiegania się przez samorządy o środki ze społecznych programów rządowych Maluch+ i Senior+. Przybliżył także dane dotyczące realizacji tych programów w regionie płockim. W tym roku w regionie płockim środki z programu Maluch+ otrzymają: Drobin – 220 tys. zł na utworzenie 10 miejsc opieki nad najmłodszymi, Gąbin – 220 tys. zł na utworzenie 10 miejsc opieki nad najmłodszymi oraz Płock – 60 tys. zł na utworzenie 15 miejsc opieki nad najmłodszymi oraz 10,8 tys. zł na ich funkcjonowanie. Dzięki środkom z programu Senior+ powstanie 10 nowych domów seniora oraz 30 klubów, co da 888 miejsc dla osób starszych umożliwiając im uczestnictwo w życiu społecznym. Na ten cel przeznaczono na Mazowszu w tym roku ponad 6,7 mln złotych.
W latach 2016 – 2019 miasto Płock otrzymało w ramach programu Rodzina 500+ ponad 165 mln zł. W tym okresie objęto wsparciem i wypłacono świadczenia wychowawcze dla 7 439 rodzin, w tym dla 10 296 dzieci. Z kolei powiatowi płockiemu przekazano kwotę ponad 218 mln zł i wypłacono świadczenia wychowawcze dla 8 646 rodzin, w tym dla 13 379 dzieci.
W Płocku z programu Dobry Start skorzystało 12 344 dzieci, a na świadczenia przekazano 3 700 350 zł.

Będą pieniądze na drogi lokalne
W tym roku, tak jak w poprzednich latach, wojewoda mazowiecki dysponuje środkami, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie budowy i przebudowy dróg lokalnych. Wkrótce ma się rozpocząć procedura składania wniosków przez samorządy. – W tym nowym programie chcemy odejść od systemu punktowego. Są przepisy prawa, mówiące o tym, jak ma wyglądać droga, pozwolenie budowlane. Podstawowym elementem będą bezpieczeństwo i rozwój. Chcemy załatwić sprawy, które są najistotniejsze dla mieszkańców, w miejscach, gdzie nie było żadnych inwestycji, albo jest taka potrzeba. Dlatego kryteria będą bardzo jasne – tłumaczy Zdzisław Sipiera.
Wojewoda był też pytany o losy budynków przy ulicy 1 Maja i Słowackiego, w których swoją siedzibę miała policja. Wojewoda oświadczył, że w tym zakresie inicjatywa należy do prezydenta Płocka. Wojewoda podkreślił, że jest gotowy do współdziałania, jednak do tej pory nie wpłynął od prezydenta Płocka, który zarządza nieruchomością, wniosek dotyczący zagospodarowania obiektu.
Wojewoda odniósł się też do sytuacji w gminie Staroźreby. – Ingerencja wojewody jako organu nadzorczego jest możliwa tylko na podstawie ustawy. Sytuacja w gminie Staroźreby wynika z decyzji własnych samorządu – komentuje Zdzisław Sipiera.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Centrum Badawczo-Rozwojowe

Ok. 184 mln zł będzie kosztować PKN ORLEN budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. W środę, …

Jeden komentarz

  1. Witam. Działania Pana Wojewody jak najbardziej potrzebne i dobrze oceniane przez społeczeństwo. Nie można tego samego powiedzieć o “statyście” po środku zdjęcia… Statystycznie senator figuruje jako “wybraniec narodu” i co z tego wynika? Wielkie NIC!!!