Wkrótce termomodernizacja kolejnych budynków

W miniony wtorek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podpisał dokumenty w sprawie rozpoczęcia kolejnego postępowania dotyczącego przeprowadzenia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego termomodernizacji kolejnych budynków publicznych.
Pierwsze postępowanie w sprawie zawarcia PPP wygrała firma Siemens. W różnym stopniu poddała modernizacji poszczególne budynki – w jednym przypadku wymieniała stolarkę i ocieplała obiekty, w innym wymieniała tylko oświetlenie lub piece. – Wszyscy mamy świadomość, jakim sukcesem zakończyło się pierwsze postępowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, które dotyczyło 24 budynków użyteczności publicznej, głównie szkół, ale również pływalni Podolanka oraz budynku Urzędu Miasta przy Starym Rynku – mówi prezydent Andrzej Nowakowski.
Wykonanie tych prac kosztowało firmę Siemens 28 mln zł, które samorząd będzie oddawać przez 17 lat z oszczędności przyniesionych przez prace modernizacyjne (mniejszych rachunków za prąd i ciepło). Raport, który firma przysłała, mówi, że cel został osiągnięty i oszczędności są większe, niż pierwotnie można było się spodziewać. – Chcemy ponownie sięgnąć po tę formułę i zająć się termomodernizacją kolejnych obiektów. Rozmowy i uzgodnienia z dyrektorami szkół trwały kilka miesięcy. Obiekty, które warto poddać termomodernizacji, wskazywali także radni. Wybraliśmy w sumie 34 – dodaje prezydent Andrzej Nowakowski.
Urząd poczeka kilka miesięcy na oferty, potem przyjdzie czas na dialog konkurencyjny. – Być może jesienią uda się wybrać partnera do kolejnego projektu termomodernizacji – mówi Andrzej Nowakowski.
Podobnie jak w pierwszym projekcie partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Siemens, wykonawca za wszystkie prace termomodernizacyjne zapłaci z własnych pieniędzy, a miasto będzie je spłacać z oszczędności, które uzyska dzięki modernizacji obiektów.

(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Projekt przebudowy placu Narutowicza

W przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej przebudowy placu Gabriela Narutowicza zostało złożonych sześć …