fot. J Danieluk

W przyszłym roku pojedziemy kolejnym odcinkiem obwodnicy

Firma Skanska wybuduje drugi odcinek wewnętrznej obwodnicy Płocka pomiędzy ulicami Otolińską i Bielską. Wartość inwestycji to 37,5 mln złotych. Droga ma być gotowa do 30 listopada 2017 roku.
Pierwszy fragment wewnętrznej obwodnicy miasta – pomiędzy ulicami Wyszogrodzką i Otolińską został oddany do użytku blisko dwa lata temu. W ubiegłym tygodniu odbyło się podpisanie umowy na kolejny fragment drogi. – Podpisujemy umowę na realizację inwestycji istotnej z punktu widzenia naszego miasta. Droga połączy węzły komunikacyjne w ulicach Otolińskiej i Bielskiej. Firma Skanska została wyłoniona w wyniku dwustopniowego przetargu, w którym startowało kilkanaście firm. Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych siedem. Wybraliśmy, mam nadzieję, najlepszą ofertę, która gwarantuje realizację tej ważnej inwestycji w terminie i w sposób profesjonalny – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Koszt budowy drugiego odcinka obwodnicy to 37,5 mln zł. – W przyszłości chcemy zrefundować ten odcinek drogi ze środków unijnych – dodał Andrzej Nowakowski. – Nie mogliśmy dłużej czekać z wyborem wykonawcy i rozpoczęciem prac. Mam nadzieję, że w czwartym kwartale tego roku podpiszemy umowę na unijne dofinansowanie. Na razie trwają procedury konkursowe. Prezydent zauważył, że budowa drugiego odcinka obwodnicy jest nie tylko tworzeniem nowego kręgosłupa komunikacyjnego Płocka, ale również dojazdów do terenów inwestycyjnych.
Oprócz drogi łączącej ulice Otolińską i Bielską powstaną dwa węzły komunikacyjne: „Bielska” i „Otolińska”. Na węzeł „Bielska” składać się będą dwa wiadukty – drogowy i kolejowy. Obwodnica „przejdzie” pod ul. Bielską oraz pod torami. Jezdnia ul. Bielskiej zostanie wyniesiona do góry, na wiadukt o długości 800 metrów. To tu na wykonawcę czekają największe wyzwania. Już na przełomie września i października tego roku powinna w tym miejscu rozpocząć się budowa drogi tymczasowej, dzięki której ulica Bielska będzie cały czas przejezdna. – Chcemy, by realizacja inwestycji rozpoczęła się od budowy obiektów inżynieryjnych – uzupełnia zastępca prezydenta nadzorujący miejskie inwestycje Jacek Terebus.
Dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego w Warszawie ze spółki Skanska Jacek Szuta podkreśla doświadczenie jego firmy i jako przykład podał między innymi budowę 150-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Gdańskiem a Toruniem. Firma zatrudnia około siedmiu tysięcy pracowników w całym kraju i jest gotowa do rozpoczęcia prac w Płocku. – Budowa ta jest dla nas kluczowa i ciekawa. Do jej realizacji dedykujemy najlepszych pracowników – mówił dyrektor Zespołu Projektów Skanska Sławomir Gappa, który podpisał umowę na budowę z ramienia wykonawcy.
W czwartym kwartale tego roku Urząd Miasta chce ogłosić przetarg na budowę trzeciego odcinka wewnętrznej obwodnicy. – Odcinek ten połączy węzeł „Bielska” z ul. Długą. Jego budowa powinna zakończyć się w połowie 2018 roku – powiedział Jacek Terebus.    (jac)

Zobacz kolejny artykuł

W płockim oddziale ZUS najwięcej chętnych po matczyne emerytury

Nie słabnie zainteresowanie nowym świadczeniem, czyli tak zwanymi matczynymi emeryturami. W płockim oddziale ZUS złożono …