W Borowiczkach powstają wały

Trwa budowa i wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych Słupianki, Rosicy i Wisły w Borowiczkach. Jest też szansa na utworzenie dwóch plaż, z których w przyszłości będą mogli korzystać płocczanie.
Od lutego tego roku trwa budowa i umacnianie wałów przeciwpowodziowych w Borowiczkach. Inwestycję prowadzi Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Prace potrwają do końca przyszłego roku.
– Koszt inwestycji to 14,9 mln złotych brutto. Na odcinku około jednego kilometra budujemy zaporę boczną Zbiornika Włocławskiego. Rozbudowywany jest przekrój poprzeczny, budowana jest także przesłona przeciwfiltracyjna – mówi dyrektor RZGW w Warszawie Waldemar Ciesielski.
Oznacza to, że wały wzdłuż Wisły będą szersze, a do ich wnętrza pod ciśnieniem wtłaczana jest zawiesina cementowa pyłowa. To powinno zabezpieczyć mieszkańców Borowiczek przed wodą przesiąkającą przez wały. Jednocześnie taka technologia, dodatkowo uzupełniona metalowymi siatkami zabezpiecza wały przed bobrami, które do tej pory budowały w nich żeremia. Umacniane są także wały Słupianki. – Harmonogram na ten rok przewidywał wykonanie lewego wału. Praktycznie te prace się zakończyły. Ponieważ pogoda jest dobra, kierownictwo budowy postanowiło rozpocząć realizację prawego wału, czyli wyprzedzić przyjęty harmonogram. Trwają także prace na lewym wale Rosicy – dodaje Waldemar Ciesielski.
Wykonawcy prac musieli zadbać także o zabezpieczenie przeciwpowodziowe przed zimą. W całości wykonano przesłony filtracyjne, zostały zabite ścianki szczelne i wykonane fundamenty parapetów podwyższających. – Gdyby woda wezbrała, to zapora boczna Wisły oraz wały Słupianki powinny wystarczyć do zabezpieczenia Borowiczek – mówi Waldemar Ciesielski.
O potrzebie budowy i wzmocnienia wałów w Borowiczkach nikogo nie trzeba przekonywać. – W tym roku zostały przekroczone tu stany alarmowe, podczas gdy na innych wodowskazach poziom wody nie przekroczył nawet stanów ostrzegawczych. Przez cały rok trwały tu prace z umacnianiem wałów i pogłębianiem Wisły – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Z piasku wydobytego z dna Wisły udało się usypać tymczasowe na razie zabezpieczenie ul. Gmury. Złożono tam 50 tysięcy metrów sześciennych piasku. Na kolejne lata RZGW planuje dalsze pogłębianie Wisły w rejonie Płocka. Trzeba wydobyć jeszcze około 2 mln metrów sześciennych piasku z dna Wisły. Koszt wydobycia jednego metra to około 10 złotych.
Po zakończeniu budowy wałów Urząd Miasta ma zamiar stworzyć plażę w Borowiczkach. To efekt działań młodych ludzi latem tego roku na placu budowy wałów nad Wisłą na 627 kilometrze rzeki. Niewykluczone, że znajdzie się też miejsce na małą przystań. Być może plaża mogłaby powstać także w rejonie ul. Gmury.    (jac)
fot. J. Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Przetarg na remont molo unieważniony

Odsuwa się remont płockiego molo. Urząd Miasta unieważnił przetarg na wykonanie prac. Złożone oferty były …

Powstanie nowoczesny parking

Za budynkiem przy ul. Tumskiej 13 powstanie parking na około 100 samochodów. Pierwsze prace już …