Urząd Stanu Cywilnego do przebudowy

Urząd Stanu Cywilnego przy ul. Kolegialnej 9 zostanie wyremontowany. W przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej, która ma być gotowa do końca października tego roku, wpłynęły cztery oferty.
Na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej Urząd Miasta przeznaczył 300 tysięcy złotych. Dwie ze złożonych ofert mieszczą się w tej kwocie.
Oferty złożyły biura projektowe: Biuro Projektowania i Realizacji Architektury WAW Włodzimierz Kaniewski z Włocławka z kwotą 147 600 złotych, konsorcjum Demiurg Projekt i Demiurg z Poznania z kwotą 386 660 złotych, WK Architekci ze Swarzędza z kwotą 218 940 złotych oraz Domagało Wnuk Architekci z Łodzi z kwotą 412 000 złotych.
Budynek przy ul. Kolegialnej 9 był własnością małżeństwa Aliny i Ludwika Flatau – znanych płockich filantropów. Stąd jego nazwa – Pałacyk Flatau. W latach 1917- 1925 znajdowała się w nim siedziba Banku Przemysłowego Warszawskiego, później do roku 1938 w budynku mieściły się biura Powiatowej Kasy Chorych. Po II wojnie światowej budynek zajmowali różni lokatorzy i różne instytucje: w 1945 roku mieścił się tu Komitet Polskiej Partii Robotniczej, w dzisiejszej Sali Ślubów była hala produkcyjna spółdzielni dziewiarskiej, część budynku zajmowały pracownie Teatru Płockiego oraz Naczelna Organizacja Techniczna.
Po przejęciu budynku przez Urząd Miasta w roku 1980 jego stan był bliski ruiny. Dotychczasowi użytkownicy doprowadzili do całkowitego zatarcia pierwotnego wyglądu Sali Ślubów – zdarto sztukaterie, zamurowano arkady, usunięto kute żyrandole, zdewastowano stolarkę. W roku 1980 rozpoczęto roboty budowlane, które trwały cztery lata. Po odrestaurowaniu budynku władze miasta przeznaczyły budynek na Pałac Ślubów. Odznacza się on niepowtarzalną formą, interesującymi detalami ozdabiającymi elewację frontową jak rzeźby czy wystrój okien oraz ciekawymi wnętrzami.
Pałac Ślubów został zbudowany prawdopodobnie przed rokiem 1890 w stylu późnego klasycyzmu. Dziś składa się z pięciu części – Urzędu Stanu Cywilnego, szatni i sanitariatów na parterze, a na piętrze znajdują się: Sala Ślubów, Sala Toastów, Sala Kolumnowa oraz Sala Nadawania Imion. Ozdobą Pałacu są stylowe bogato rzeźbione drzwi na piętrze wykonane na wzór zachowanych egzemplarzy. Budynek jest częściowo podpiwniczony, ma też nieużytkowe poddasze. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków.
Budynek ma zostać przebudowany wewnątrz i rozbudowany. W dobudowanej części będzie zamontowana winda dla osób niepełnosprawnych. Na działce przy obiekcie powstanie między innymi altanka do udzielania ślubów.

(jac)
fot. D. Ossowski

Zobacz kolejny artykuł

Zdrożały bilety autobusowe

To już fakt. Od początku maja pasażerowie Komunikacji Miejskiej płacą więcej za bilety autobusowe. O …