fot. J. Danieluk

Ruszają najważniejsze konkursy

Po dwóch latach oczekiwań nareszcie ruszają konkursy na unijne dofinansowanie z perspektywy finansowej na lata 2014–2020. To spowodowało, że w ubiegłym tygodniu radni musieli przyjąć zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
Ten rok zamknie się kwotą około 130 milionów złotych wydanych na inwestycje w Płocku. Wszystko przez brak środków unijnych. Jednak już na przyszły rok w Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisano kwotę 210 mln złotych, a na rok 2018 250 mln złotych. – Przygotowując tegoroczny budżet, mieliśmy przed sobą perspektywę pozyskania środków unijnych. Okazało się, że konkursy na unijne dofinansowanie zostaną ogłoszone w drugiej połowie tego roku. Już wtedy wiedzieliśmy, że nie zdążymy tych środków pozyskać, a tym bardziej wydać. Stąd decyzja o przesunięciu własnych środków na rozpoczęcie budowy obwodnicy. Teraz wykonawca prowadzi budowę drugiego etapu obwodnicy. Jeśli uda nam się pozyskać środki unijne na ten cel, to w przyszłym roku nasze wydatki zostaną zrefundowane i tym samym będziemy mieli większe środki na kolejne inwestycje – mówił podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Konkurs, w którym miasto może pozyskać środki na dofinansowanie budowy dwóch odcinków obwodnicy, już się rozpoczął. Płocki samorząd złożył wniosek o dofinansowanie i trwa jego ocena formalna. Kolejnym etapem będzie ocena merytoryczna. Rozstrzygnięcia powinniśmy się spodziewać nawet za pół roku. – W ocenie marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika jest to jeden z tych projektów, które powinniśmy zakończyć do połowy 2018 roku. Tego oczekuje także Unia Europejska. To jeden z tzw. kamieni milowych, czyli inwestycji, od których ukończenia zależy wysokość drugiej transzy unijnego dofinansowania dla całego Mazowsza. Jeśli pierwsza transza nie zostanie wykorzystana w takim stopniu jak założono, to druga dla całego województwa może być mniejsza – dodał Andrzej Nowakowski. Koszt dalszej budowy obwodnicy to ponad 164 mln złotych, a unijne dofinansowanie może wynieść 130 mln złotych.
Budowa obwodnicy nie jest jedyną inwestycją, na którą płocki samorząd chce pozyskać unijne dofinansowanie. Do tej pory udało się na przykład podpisać umowę na rozbudowę systemu ostrzegania i alarmowania ludności przed zagrożeniami. W lipcu tego roku została podpisana umowa na dofinansowanie wartego blisko 300 tysięcy złotych projektu rozbudowy sieci syren alarmowych i urządzeń kontrolnych. Dofinansowanie wynosiło ponad 180 tysięcy złotych.
Są też dużo większe przedsięwzięcia. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Zdrożały bilety autobusowe

To już fakt. Od początku maja pasażerowie Komunikacji Miejskiej płacą więcej za bilety autobusowe. O …