Najnowsze informacje

Pomogą ściągnąć inwestorów

Płock jest jednym z ośmiu miast, które w połowie grudnia podpisały umowę o współpracy inwestycyjnej z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Do grupy 47 miast – partnerów PAIiIZ dołączyły 15 grudnia Chełm, Legnica, Piekary Śląskie, Płock, Skarżysko-Kamienna, Świętochłowice, Zabrze i Zgierz. —Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych będzie promowała nasze miasto pod kątem terenów inwestycyjnych – informuje odpowiadający za miejskie inwestycje zastępca prezydenta Płocka Jacek Terebus.
Negocjacje umowy trwały siedem miesięcy. – To był czas, w którym PAIiIZ musiała przeprowadzić weryfikację Płocka i innych miast pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej. Raport w tej sprawie przygotowała Szkoła Główna Handlowa. W tym dokumencie Płock i Piekary Śląskie otrzymały najwyższą ocenę, czyli „szóstkę”. Te miasta zostały wskazane do inwestowania – dodaje Jacek Terebus.
Do tej pory PAIiIZ ściągała inwestorów głównie poprzez centra inwestorów i eksportu, które znajdują się przy urzędach marszałkowskich. – Na początku tego roku, podejmując decyzję o tym, w jakim kierunku będziemy promować nasze miasto, postanowiliśmy zapytać, czy agencja nie chciałaby współpracować z nami bezpośrednio. Często potrzebny jest szybki kontakt zarówno z samorządami, jak i inwestorami. Dlatego PAIiIZ rozszerza współpracę – tłumaczy Jacek Terebus.
Pod uwagę brano atrakcyjność terenów inwestycyjnych w każdym z miast. – W Płocku mamy referat obsługi inwestora, który będzie w bezpośrednim kontakcie z PAIiIZ. Jeśli pojawia się inwestor, to sprawdzamy, czy dysponujemy terenem lub nawet halami. Wielu inwestorów chce wykorzystać już istniejącą infrastrukturę. Przede wszystkim chcemy cały czas rozbudowywać działalność wokół przemysłu chemicznego. W zeszłym roku budowę zakładu na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego rozpoczęła firma Nova Gips, która wykorzystuje gips będący produktem ubocznym instalacji hydroodsiarczania PKN Orlen. Nova Gips wykorzystuje go do produkcji płyt kartonowo-gipsowych – mówi Jacek Terebus.
Miasto zamierza przygotować katalog produktów, które powstają przy przerobie ropy naftowej. Urząd Miasta chce również postawić na działalność badawczą i przemysł metalowy. – Myśleliśmy już o wyselekcjonowaniu inwestorów, którzy myślą o rozwoju swoich fabryk, rozwijaniu działalności. Chcemy wyłapywać ciekawe oferty, które pozwolą na ściągniecie do Płocka inwestorów – dodaje J. Terebus.
Na stronie internetowej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych możemy przeczytać zapewnienie jej wiceprezesa Michała Dąbrowskiego, że niezależnie od wielkości gminy, dzięki współpracy z Agencją inwestor trafiający do miasta partnerskiego PAIiIZ otrzyma pakiet niezbędnych, ujednoliconych informacji i wysokiej jakości doradztwo, które ułatwią decyzję inwestycyjną. – Projekt współpracy PAIiIZ z jednostkami samorządu terytorialnego rozpoczął się w 2009 roku. Dotychczas podpisano już 55 umów z miastami. Partnerem PAIiIZ jest też Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. W ramach współpracy PAIiIZ szkoli i doradza urzędnikom, jak tworzyć oraz promować oferty inwestycyjne, zarządzać bazami danych i wykazami terenów greenfield czy działkami poindustrialnymi, tzw. brownfield. Dzięki dobrze przygotowanej przez samorządy bazie ofert inwestycyjnych PAIiIZ może dopasować je idealnie do profilu inwestorów zgłaszających się do Agencji – czytamy na stronie internetowej agencji. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Koncepcje placu Narutowicza można oglądać w ratuszu

Prace zgłoszone w konkursie na przygotowanie koncepcji zagospodarowania placu Narutowicza można oglądać przed aulą płockiego …

Wkrótce termomodernizacja kolejnych budynków

W miniony wtorek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podpisał dokumenty w sprawie rozpoczęcia kolejnego postępowania dotyczącego …