Najnowsze informacje
FOT. D. Ossowski

Płockie inwestycje

Budowa drugiego i trzeciego etapu obwodnicy oraz przebudowa alei Roguckeigo i placu Dąbrowskiego to tylko niewielka część inwestycji planowanych w kolejnych latach.
W ubiegłym tygodniu prezydent Płocka spotkał się z dziennikarzami. Była to okazja do podsumowania dwóch lat obecnej kadencji samorządu. – Mija półmetek kadencji. To dobry moment by przypomnieć sobie, co zostało zrealizowane i spojrzeć przyszłość. Hasło tej kadencji brzmi: „Nie zwalniamy tempa” – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.
Prezydent wymienił najważniejsze inwestycje zrealizowane w minionych latach. To przede wszystkim pierwszy etap wewnętrznej obwodnicy miasta, budowa wiaduktu kolejowego nad al. Piłsudskiego, przebudowa dworca PKP/PKS. – Teraz czas na kolejne inwestycje. W tym roku w dużej mierze byliśmy uzależnieni od środków własnych. Podobnie jak inne samorządy, nie mogliśmy liczyć na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – powiedział.
W ciągu ostatnich dwóch lat kontynuowane było umocnienie skarpy wiślanej. Wybudowano alejki od hotelu Starzyński do fary (koszt 7 mln złotych) i schody od placu Książęcego nad Wisłę (koszt 260 tysięcy złotych). – To wszystko pozwala nam chronić Wzgórze Tumskie. Ostatnim efektem tych prac jest wybudowanie schodów przy moście Legionów Piłsudskiego. Na wszystkie te inwestycje pozyskaliśmy środki zewnętrzne z funduszu osuwiskowego – dodał Andrzej Nowakowski.
Schody, których budowa zakończyła się w ostatnich dniach listopada, kosztowały około 1,4 mln złotych.
Miasto skutecznie pozyskuje środki unijne. Jeszcze w ubiegłym roku, pomimo zakończenia poprzedniej perspektywy finansowej, udało się przebudować ulicę Dobrzyńską. Realizacja wartej ponad 23 mln złotych inwestycji była możliwa właśnie dzięki unijnemu dofinansowaniu. – W latach 2011–2015 pozyskaliśmy w sumie około 381 mln złotych unijnego dofinansowania – informował Andrzej Nowakowski.
Prezydent zwraca uwagę na stale modernizowaną bazę oświatową.


Jacek Danieluk

Zobacz kolejny artykuł

Koncepcje placu Narutowicza można oglądać w ratuszu

Prace zgłoszone w konkursie na przygotowanie koncepcji zagospodarowania placu Narutowicza można oglądać przed aulą płockiego …

Wkrótce termomodernizacja kolejnych budynków

W miniony wtorek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podpisał dokumenty w sprawie rozpoczęcia kolejnego postępowania dotyczącego …