fot. J. Danieluk

Plac wodny, samochód dla zespołu tańca i tężnia

Znamy już wyniki głosowania w piątej edycji budżetu obywatelskiego. W miniony piątek podczas konferencji prasowej przedstawił je prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Do Urzędu Miasta wpłynęło 56 projektów. Najwięcej, bo aż 41 złożyli pojedynczy mieszkańcy. Trzy propozycje przedstawiły organizacje pozarządowe, pięć rady mieszkańców osiedli i siedem grupy mieszkańców. 22 projekty zostały przez ratuszowych urzędników zweryfikowane pozytywnie, czyli mogą być realizowane ze środków finansowych gminy. 34 projekty nie spełniły warunków formalno-prawnych. Projekty były podzielone na dwie kategorie – ogólnomiejskie i osiedlowe. Do wykorzystania była łączna pula 5 mln złotych.
Każdy z głosujących – osoby, które ukończyły 16 rok życia – mógł oddać głos na jeden projekt ogólnomiejski i jeden osiedlowy. W głosowaniu wzięło udział blisko trzy tysiące płocczan – czyli niespełna 3 proc. uprawnionych. 2 225 głosów zostało oddanych osobiście, a ponad 2,6 tys. głosów przy użyciu „esemesów” lub internetowo.
W głosowaniu na projekty ogólnomiejskie wygrała koncepcja budowy placu wodnego (736 głosów) w sąsiedztwie parku Północnego na Podolszycach. Ma on mieć trzy strefy – dla dzieci, nastolatków i rodzin. Pomysłodawcy chcą, by był oświetlony i monitorowany. Szacowany koszt budowy to około 1,8 mln złotych. Kolejnym projektem ogólnomiejskim (682 głosy), który będzie realizowany, jest zakup samochodu osobowo-dostawczego dla Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, który w tym roku świętuje 70-lecie swojej pracy artystycznej.
Projekty osiedlowe zostały podzielone na dwie listy – procentową i rankingową. Chodziło o to, by dać szansę osiedlom, na których jest mniej mieszkańców. Na liście procentowej znalazły się: budowa tężni solankowej na Winiarach, remont chodnika wzdłuż ulicy Sierpeckiej, budowa parkingu przy ul. Lasockiego na osiedlu Dworcowa, budowa parkingu przy gimnazjum nr 3 w Radziwiu, Kino Letnie na Starym Rynku, Multimedialne Laboratorium Kształcenia „Od Juniora do seniora” na osiedlu Dobrzyńska oraz Ring Wolny – Bokserski Płock na osiedlu Kochanowskiego. Szacowany koszt realizacji tych projektów to kwota około 1,5 mln złotych. Na liście rankingowej są trzy projekty: budowa placu zabaw i rekreacji przy ulicy Źródlanej, budowa chodnika na ulicy Południowej (oba na osiedlu Wyszogrodzka) oraz Flow Park na Podolszycach Północ.
Teraz wybrane przez płocczan projekty będą mogły zostać wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta. – Nie mam wątpliwości, ze budżet obywatelski powinien być nadal realizowany. W ten sposób mieszkańcy mogą się wypowiedzieć, jakie najpilniejsze potrzeby są ich zdaniem na osiedlach i w mieście. Pozwala to na realizację tych potrzeb. Przez najbliższe dwa – trzy lata największy priorytet będą miały inwestycje realizowane przy wykorzystaniu środków unijnych. Jednak z budżetu obywatelskiego nie zrezygnujemy, a jeśli będą takie możliwości, być może zwiększymy środki na ten cel – podsumowuje prezydent Andrzej Nowakowski. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Problemy z parkingiem przy zoo

Przetarg na przebudowę al. Kilińskiego został przedłużony do 10 kwietnia, chociaż pierwotnie miał się zakończyć …