PKN ORLEN przedstawił wyniki za 2018 r.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, przedstawiciele paliwowego giganta zaprezentowali wyniki finansowe za 2018 rok. Spółka osiągnęła przychody na poziomie 110 mld zł, co stanowi 15-procentowy wzrost w stosunku do roku poprzedniego. 2018 rok zostanie również zapamiętany jako rekordowy pod względem przerobu ropy oraz sprzedaży.
Nieprzypadkowo konferencja odbyła się w siedzibie giełdy. PKN ORLEN jest spółką notowaną na warszawskim parkiecie. Dlaczego spółki wchodzą na giełdę i co to dla nich oznacza? – Giełda jest jednym z najbardziej efektywnych mechanizmów łączących inwestorów, czyli ludzi, którzy posiadają kapitał i szukają ciekawych okazji inwestycyjnych z emitentami, czyli firmami, które potrzebują tego kapitału na przykład na rozwój. Giełda łączy inwestorów i emitentów. Jest platformą efektywną, ponieważ jest transparentna, między innymi dzięki temu, że spółki są zobligowane do pokazywania cyklicznie swoich wyników. To pozwala inwestorom cały czas oceniać jak dobrze radzą sobie te spółki w prowadzeniu swojego biznesu. Giełda z punktu widzenia emitentów, czyli spółek, daje możliwość do pozyskiwania kapitału wtedy, kiedy jest to potrzebne – wyjaśnia Michał Perlik z Biura Relacji Inwestorskich PKN ORLEN.
Nie każda spółka może wejść na giełdę. By stało się to możliwe, trzeba spełnić określone warunki. Aby znaleźć się na głównym rynku giełdowym spółka musi wykazać się odpowiednią historią, czyli przedstawić wyniki z trzech ostatnich lat. Dodatkowo musi być gotowa, żeby stać się spółką publiczną, czyli spełnić określone wymagania dotyczące raportowania i relacji z inwestorami. Oprócz tego należy określić cel wejścia na giełdę.
PKN ORLEN jest notowany na warszawskim parkiecie od 1999 roku.

tekst i fot. Eliza Kinalska

Zobacz kolejny artykuł

Projekt przebudowy placu Narutowicza

W przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej przebudowy placu Gabriela Narutowicza zostało złożonych sześć …