PERN wchłonął OLPP

W KRS zarejestrowano właśnie zmiany dotyczące drugiej największej po Orlenie firmy, czyli PERN SA. Efektem tych zmian jest połączenie dwóch strategicznych spółek skarnu państwa: PERN i OLPP w jeden organizm – Grupę PERN.
Zmiany zarejestrowane w KRS formalnie kończą okres przygotowań do połączenia. W minionych latach były podejmowane podobne próby integracji, ale kończyły się niepowodzeniami. Obecny zarząd płockiej firmy równolegle z formalnościami niezbędnymi do przeprowadzenia integracji, toczył dialog z załogą. Zakończył się on podpisaniem odpowiednich porozumień.
– Formalnie jesteśmy już jednym organizmem. Teraz musimy dołożyć starań, aby to, co zostało zrealizowane w sposób formalny, znalazło swoje odzwierciedlenie w umiejętnym połączeniu naszych kompetencji. Jest to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed nami na ten rok. Dzięki temu będziemy mogli efektywnie zrealizować cele strategiczne – podkreślił Igor Wasilewski, prezes PERN.
Zadaniem nałożonym na PERN przez właściciela jest to, aby wynik skonsolidowanej spółki był wyższy od wyniku roku poprzedniego, co oznacza, że koszty integracji powinny zwrócić się po pierwszym roku funkcjonowania Spółki w nowej formule.
W najbliższych latach Grupa PERN skoncentruje się na zwiększeniu mocy przesyłowych i magazynowych w zakresie ropy naftowej, ale także w obszarze paliw. W związku z tym spółka wybuduje 7 nowych zbiorników na ropę w Bazie w Gdańsku (2) oraz w gdańskim Terminalu Naftowym (5). W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 560 tys. m3.
W obszarze magazynowania i przesyłu paliw PERN zbuduje nowe zbiorniki o łącznej pojemności przekraczającej 300 tys. m3. Jednoczeúnie wybuduje rurociąg paliwowy z bazy Grupy PERN w Boronowie do bazy PKN ORLEN w Trzebini.
Jednocześnie PERN wybuduje drugą nitkę Rurociągu Pomorskiego z Płocka do Gdańska. Rurociąg ten jest potrzebny, ponieważ polskie rafinerie w coraz większym stopniu stawiają na dywersyfikację dostaw ropy do Polski. Zwiększa się udział surowca dostarczanego drogą morską. Dzięki nowej nitce ropa z tankowców będzie mogła szybko i bezpiecznie trafić do rafinerii.

(t)

Zobacz kolejny artykuł

W płockim oddziale ZUS najwięcej chętnych po matczyne emerytury

Nie słabnie zainteresowanie nowym świadczeniem, czyli tak zwanymi matczynymi emeryturami. W płockim oddziale ZUS złożono …