Parking w centrum Płocka gotowy. Trwają odbiory techniczne

Za budynkiem przy ul. Tumskiej 13 powstał parking na około 100 samochodów. Wkrótce powinien być dostępny dla kierowców.
Pomysł na zagospodarowanie zaniedbanego terenu w centrum miasta pojawił się, gdy Agencja Rewitalizacji Starówki zaczęła myśleć o odnowieniu kamienicy przy Królewieckiej 18. Wcześniej spółka wyremontowała budynek przy Tumskiej 13 – dawny klub „Metalowiec”, należący przed laty do Fabryki Maszyn Żniwnych, która była spadkobierczynią tradycji zakładów Mojżesza Sarny i Maurycego Marguliesa. Pierwotnie w budynku przy Tumskiej 13 miał mieć swoją siedzibę POKiS, ale ostatecznie został tam otwarty – nie istniejący już – sklep Tiger. To skłoniło właściciela obiektu, spółkę ARS do zmiany koncepcji dalszego zagospodarowania nieruchomości w tej części Płocka.
Pomysł budowy parkingu został przedstawiony jesienią 2016 roku. Wczesną wiosną tego roku zostały wyburzone stojące w tym miejscu budynki. Znakiem rozpoznawczym miejsca ma być komin, który pozostał po fabryce Marguliesa.
Parking o powierzchni ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych pomieści około 100 samochodów. Wjazd i wyjazd będą od strony ul. Kaczmarskiego. Jest też niezbędna do jego obsługi infrastruktura techniczna. Będzie to całodobowy, płatny parking, na który wjazd i wyjazd będą ograniczone szlabanami. Nawierzchnia obiektu została wykonana z kostki ażurowej. Jest też chodnik dla pieszych, przy którym stanęły elementy małej architektury – ławki i tablice przypominające o historii tego miejsca oraz ogłoszeniowe. Teren będzie też zagospodarowany zielenią.
Wykonawcą prac jest firma AM-FOR z Włocławka. Koszt inwestycji to 1 265 000 złotych brutto.

tekst i fot. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Problemy z parkingiem przy zoo

Przetarg na przebudowę al. Kilińskiego został przedłużony do 10 kwietnia, chociaż pierwotnie miał się zakończyć …