fot. J. Danieluk

Najbliższe plany prezydenta

Zakończył się trzeci etap rozdziału kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową w centrum Płocka. Przy tej okazji wyremontowano między innymi ulice Gradowskiego i Dojazd, trwa remont ostatniego fragmentu ul. Kazimierza Wielkiego. Jeszcze w tym miesiącu przejezdna powinna być ulica Chopina.
Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezydent Płocka przedstawił plany inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych na najbliższe lata. – W przyszłym roku w pierwszej kolejności chcemy przeprowadzić rozdział kanalizacji na ulicach Pięknej i 3 Maja. Oczywiście przy okazji przeprowadzimy remonty obu ulic. Planujemy także wykonanie prac na ulicy Tysiąclecia. Całość to koszt około 30 milionów złotych. Budowa kanalizacji będzie także kontynuowana na osiedlach Borowiczki, Góry i Ciechomice, gdzie planujemy wydać około 4 milionów złotych, oraz w ulicach Dobrzyńskiej i Przemysłowej, gdzie planujemy wydać około 1,2 miliona złotych – mówił Andrzej Nowakowski.
Na remont ulicy Tysiąclecia miasto chce pozyskać środki unijne z konkursu w ramach mobilności miejskiej. – W ramach prac wodnokanalizacyjnych planujemy na bulwarze nad Wisłą stworzyć podczyszczalnię wód deszczowych, która pozwoli w pełni uruchomić zmodernizowane kanalizacje deszczowe. Przygotowujemy się także do remontu alei Kilińskiego, ale czas i zakres tego remontu jest zależny od pozyskania środków unijnych – dodaje Andrzej Nowakowski.
Zastępca prezydenta Jacek Terebus poinformował, że w latach 2017–2018 planowany jest rozdział kanalizacji w Al. Kobylińskiego i i ul. Łukasiewicza. – Jeśli uda się pozyskać pieniądze unijne, będziemy prowadzić te remonty we współpracy z Wodociągami Płockimi. Spółka zajmie się rozdziałem kanalizacji, a miasto remontami dróg – mówi Jacek Terebus. Wkrótce ma odbyć się nadzwyczajna sesja Rady Miasta związana z pozyskiwaniem środków unijnych.
W ramach kolejnego, czwartego już etapu modernizacji gospodarki ściekowej Wodociągi Płockie planują jeszcze inne zadania inwestycyjne. – Pewnie kompletnie nie będzie ich widać z poziomu ziemi. Myślę o modernizacji kolektorów ściekowych, na co potrzeba ponad 50 milionów złotych. Do tej pory zmodernizowaliśmy kolektor F, a przed nami prace przy pozostałych. To bardzo ważne inwestycje z punktu widzenia sprawności zmodernizowanej do tej pory kanalizacji. Rozpoczynamy także modernizacje ujęcia wody Grabówka, ponieważ w obecnej sytuacji hydrologicznej Wisła jest najpewniejszym źródłem wody – mówił prezes Wodociągów Płockich Marek Naworski. W ciągu najbliższych kilku lat spółka wodociągowa zamierza wydać na planowane inwestycje około 130 milionów złotych. Do tego trzeba dodać pieniądze potrzebne na remonty dróg. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Projekt przebudowy placu Narutowicza

W przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej przebudowy placu Gabriela Narutowicza zostało złożonych sześć …