Mobilis przejmuje płocką spółkę PKS

Firma obiecuje inwestycje w tabor samochodowy

Mobilis Sp. z o.o., firma transportowa z ponad 20-letnią tradycją w przewozach pasażerskich, będąca największym prywatnym operatorem w branży autobusowego miejskiego transportu publicznego w Polsce, podpisała z Ministerstwem Skarbu Państwa umowę przejęcia 85% udziałów w sześciu spółkach PKS z północnego Mazowsza: PKS w Ciechanowie, PKS w Mińsku Mazowieckim, PKS w Mławie, PKS w Ostrołęce, PKS w Płocku oraz PKS w Przasnyszu. W wyniku tej transakcji powstaje silna grupa przewozowa, zarządzana przez inwestora branżowego.
W ramach umowy zakupu, Mobilis Sp. z o.o. zobowiązał się do zrealizowania w każdej ze spółek dużych inwestycji w tabor autobusowy, które pozwolą na radykalną odnowę taboru (w tym dostosowanie floty do unijnych standardów ekologicznych) i zaoferowanie znacznie wyższej jakości usług dla pasażerów. Łącznie Mobilis planuje zainwestować w tabor autobusowy prawie 100 mln PLN w ciągu najbliższych 3 lat. Na podwyższenie jakości usług, oprócz nowoczesnych, komfortowych autobusów, wpłynie też planowane lepsze dopasowanie rozkładów jazdy do potrzeb pasażerów.
– Cieszymy się, że Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało Mobilis Sp. zo.o. na inwestora dla Spółek PKS z północnego Mazowsza – mówi Eugeniusz Szymonik, prezes zarządu Mobilis Sp. z o.o. – Wiążemy z tą inwestycją dalekosiężne plany rozwoju i jesteśmy przekonani, że możemy stworzyć silną grupę przewozową, wyznaczającą nowy standard usług na polskim rynku przewozów pasażerskich. Istotne w tym zakresie będzie doświadczenie i wsparcie naszego właściciela – Egged – który jest największą firmą transportu autobusowego w Izraelu i piątym największym przewoźnikiem autobusowym na świecie.
Mobilis Sp. z o.o. to firma transportowa z ponad 20-letnią tradycją w przewozach pasażerskich, w Polsce i za granicą. Obsługuje linie komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy oraz linie podmiejskie i gminne. Flota Mobilis obejmuje ponad 240 autobusów. 100-proc. właścicielem Mobilis Sp. z o.o. jest Grupa Egged, największy przewoźnik autobusowy w Izraelu. Grupa ta założona została w 1933 roku. Egged jest największą firmą transportu autobusowego w Izraelu i kontroluje ponad 60 proc. rynku w tym kraju. Jednocześnie jest piątym największym przewoźnikiem autobusowym na świecie. Posiada flotę 3,5 tys. autobusów i przewozi codziennie ok. 1 mln pasażerów. Zatrudnia blisko 6200 pracowników. Roczne przychody spółek działających w Izraelu wynoszą ok. 500 mln euro.
Pierwszą inwestycją Egged w Polsce było nabycie spółki Mobilis. W marcu 2009 roku Egged, przejął 51% udziałów PKS Mrągowo, obsługującego miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego, jak również linie dalekobieżne takie jak Warszawa, Gdańsk, Kraków i Kielce w sezonie wakacyjnym.
(t)

Zobacz kolejny artykuł

Zdrożały bilety autobusowe

To już fakt. Od początku maja pasażerowie Komunikacji Miejskiej płacą więcej za bilety autobusowe. O …

Jeden komentarz

  1. Jezu kochany rozum skarbowia państa odebrałeś! Egged mobiles to spółka arabska! Ma udziały w krajach muzłmańskich! Każdy to może sprawdzić. To sie musi dać odwrócić !tak być nie może.