Mężczyzna wyjeżdża do pracy za granicą

Od kilku lat liczba osób bezrobotnych maleje, ale to wcale nie oznacza, że coraz więcej osób znajduje wymarzoną pracę za godziwą płacę. Wystarczy poczytać ogłoszenia i oferty zatrudnienia. Wykształceni młodzi ludzie wolą wyjechać do pracy za granicę, niż zostać w Polsce i szukać etatu za najniższą krajową. Czasy, gdy setki rodaków wyjeżdżały autobusami z całym dobytkiem do innych krajów dawno minęły. Jednak nadal zdolniejszy, znający języki, odważniejszy młody człowiek, chętniej poszuka pracy tam, gdzie ważna jest jego wiedza i umiejętności niż zadowolenie się darmowym stażem.

Za granicę nadal wyjeżdżają osoby, które chcą pracować za godziwą płacę. W kraju zostają ci, którym w obcym kraju się nie powiodło lub wolą korzystać z zasiłków, robić kolejne kursy, zdobywać następne umiejętności i czekać na ofertę, która odmieni ich życie. Także ci, którym zamknięto zakłady pracy lub podziękowano za pracę rozwiązaniem umowy.
Zgodnie z danymi Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Warszawie, na koniec grudnia 2018 roku w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku zarejestrowanych było 4269 osób bezrobotnych, które stanowiły 3,1 proc. ogólnej liczby bezrobotnych zarejestrowanych w województwie mazowieckim.
W porównaniu z końcem grudnia 2017 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 237 osób, czyli o 5,3 proc.
W ciągu 2018 roku największy spadek liczby bezrobotnych w stosunku do miesiąca poprzedniego wystąpił w kwietniu. Osób bez pracy było mniej o 185, największy wzrost odnotowano w sierpniu (o 60 osób).
W całym 2018 roku w Miejskim Urzędzie Pracy w Płocku zarejestrowało się 6654 nowych bezrobotnych, o 9,1 proc. mniej w porównaniu z 2017 rokiem. Wśród nowo zarejestrowanych, kobiety stanowiły 48,8% – identycznie jak w 2017 roku. Po raz pierwszy w Urzędzie zarejestrowało się 888 osób, z czego aż 52,4 proc. to kobiety.

Jol.
fot. www.pixabay.com

Zobacz kolejny artykuł

Problemy z parkingiem przy zoo

Przetarg na przebudowę al. Kilińskiego został przedłużony do 10 kwietnia, chociaż pierwotnie miał się zakończyć …